Черница на 120 г. е гордостта на Враца, като дървото расте в двора на една от къщите в централната част на града. Хората във Враца говорят за него като за дар от Бога. Вярват в лечебната му сила, защото поколения наред са намирали в плодовете лек за болката си. Така дървото се превърнало в ботанически символ на Враца. Името му дава една от легендите, според която е донесено от Истанбул. Друга гласи, че е от Божи гроб.
В къщата, в чийто двор расте лечебното дърво, живеят няколко семейства. Единият от собствениците - Момчил Павлов, е на мнение, че по-реална е версията, според която дървото е от Йерусалим. Никой не знае кой и кога го е засадил. През 1987 г. то е вписано в "Държавен вестник" като вековно дърво от дядото, който по това време живеел в имота. Години по-късно къщата била съборена и на нейно място се вдига нова сграда.
Странното е, че дървото расте не нагоре,
а хоризонтално на земята. На пръв поглед изглежда, че стволът излиза от основите на къщата, но всъщност корените се намират точно по средата на тревните площи между двете сгради. Наличието на скали под почвата "накарало" дръвчето да си проправи път и да извае ствола си по този изключително необичаен начин, опирайки се в основата на къщата.
"Преди няколко години имаше големи студове във Враца. Термометърът падна до минус 30 градуса. Тогава мислехме, че дървото ще измръзне
и никога повече няма да роди плод, но напротив. Дори след лютата зима дудът продължи да дава лечебни плодове", разказва Момчил. Размножаването на вида е много трудно и този факт го прави още по-ценен. Десетки агрономи идвали през годините, за да оглеждат дървото и да търсят начин да го засадят и на друго място, но удряли на камък. Нищо не се хващало.
"Опитвали са се да засадят дръвче на метри от него, но и то не се хвана", споделя още Момчил.
Повече от век хората във Враца лекуват афти на децата със сироп от черницата. До него прибягват и хора, които са онкоболни и са получили афти при хемодиализа.
"Няма кой знае какъв майсторлък при приготвянето на сиропа. Плодовете се изцеждат, добавя се захар и се пие студен. Това е цялата философия", казва Момчил.
Според градските легенди, лечебните рецепти с плодовете на Стамболския дуд са отнесени в гроба от дядото, който дълги години се грижел за дръвчето.
Преди години последният собственик на къщата с вековното дърво дошъл в аптеката на фармацевта Иван Узунов и казал: "Давам ти на разположение черницата, в този дуд има много хляб, може да помогне на много хора". Но човекът си отишъл от този свят, преди да сподели тайната.
Преди няколко години вековната черница се разболяла. Експерт от Лесозащитната станция в столицата отишъл на място, за да извърши преглед на дървото и да му постави диагноза. Оказало се, че Стамболският дуд е поразен от гъбично заболяване. Листата и плодовете били във видимо лошо състояние, а гъбичките започнали да разяждат ствола. С намесата на агрономи и екоинспектори дървото било спасено. Днес по ствола на дървото личат дупките, които се отворили от гъбичките.
Грижата за дървото сега е явна. Стволът му е подпрян с каменен постамент, за да не се прекърши. Около него са наредени камъни, за да се оформи малка леха и е поставена табела, на която са изписани възрастта и вида му. Клоните на Стамболския дуд, които се разпростират из целия двор на къщата, са укрепени, за да не се прекършат.
Чакат да порасне новата фиданка
Потънал в забвение през първото десетилетие на новия Милениум, Цариградският дуд впечатлява млад врачанин и той решава да даде бъдеще на ценния дървесен вид. Разбирайки, че вековната черница може да загине, той опитва да посади нови фиданки.
"Реших да опитам на принципа проба-грешка, експериментирах - лятото на 2010 г., лятото на 2011 г. и пролетта на 2012 г. Накрая, след почти 3 години и десетки най-различни начини на присаждане, едно дърво се прихвана", пише в интернет ентусиастът Росен Спасов.
Присадката е израсла на обществено място на изхода на Враца в посока Мездра, а служителите на близката бензиностанция още помнят как човекът се старал да я опази дълго време. Поради смяна на работното си място обаче този, който се грижел за дръвчето, вече няма възможност да го прави. Но присадката на Стамболския дуд продължава да расте и до днес, въпреки, че никой не полива и не го кастри. Дали ще има шанс да оцелее и ще прилича ли по лечебните качества на популярното повече от век дърво - ще докаже времето.
Градът под Вола си имал махала "Дудака"
Във Враца отдавна се отглеждат черници, тъй като те са били нужни за един основен поминък -бубарството. Местните разказват, че са правени още експерименти за опазване на ценния дървесен вид. Фиданки са посаждани и в eтнографско-възрожденския комплекс. Навремето около площад "Софроний Врачански" на мястото на липите е имало черници. Цяла махала в сегашния център на града преди години е била наричана "Дудака".
Китайците вярват, че плодът връща зрението
Лечебните свойства на черниците са познати още от древността. В естествени условия дървото от семейство Черничеви /Moraseae/ расте в Япония, Индия и Китай. Предполага се, че е пренесено в нашата страна от Армения през Турция. Китайските легенди разкриват, че черничевите плодове са ключът към дълголетието. Древни предания за лечебната им сила гласят, че плодът може да върне зрението на слепец. Според китайците, черницата е знак на живота и слънцето. Причината е, че в развитието и узряването си преминава през три стадия, свързани с трите етапа на живота - младост, зрялост и старост. През XVI век почти всички части на черната черница са намирали приложение в медицината. Кората се прилага при зъбобол, листата - при ухапване от змия, а плодовете - за лечение на възпаления и спиране на кървенето. В китайската народна медицина кората от корените е използвана в борбата с диабет, с половата импотентност и бъбречната недостатъчност.
Източник: standartnews.com
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!