iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Детството записано в бръчките

Перник снимка: за хората и събитията - Снимка: Крум Томов

Ако се вгледате в лицето на човека до вас, може би по лицето му ще разберете какво е било неговото детство.  Лицето е като книга и историята на човек може да се прочете върху него. Това не е мит, а реалност, установена от учени от Единбургския университет, пише в. "Дейли телеграф", цитиран от Стандарт Нюз.

Според специалистите преживяванията в ранното детство влияят на симетрията на човешкото лице. Лошата или оскъдна храна, болестите, излагането на действието на цигарен дим или на замърсяване, както и други аспекти на трудното ранно детство могат да направят човешките лица по-несиметрични, твърдят  експертите.

За целта на проучването специалистите са разгледали внимателно 15 черти на лицето на 292 души на възраст 83 години, участвали в по-мащабно изследване, проследяващо тяхното развитие през целия им живот.

Сред проучваните отличителни белези на лицето били разположението и формата на очите, на носа, на устата и на ушите. Така учените стигнали до извода, че хора, които са имали трудно ранно детство и са живели в по-бедна социална среда, имат по-симетрични лица. Тази връзка била по-силна при мъжете, отколкото при жените. Сега специалистите планират да задълбочат наблюденията си при представителките на нежния пол.

Учените са установили, че промяната на социалния статут в по-късен етап от живота не влияе на симетрията на лицето, нарушена от трудното ранно детство.

Според експертите констатациите им могат да обяснят и защо хората подсъзнателно харесват някой с по-симетрично лице. Симетричните черти подсъзнателно навеждат на мисълта, че човек в ранното си детство не е бил белязан от стрес, което в
последствие няма да му създаде здравословни проблеми и да го направи неблагоприятен партньор за продължаване на рода.

 

Снимка: Крум Томов

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.