Брезнишкият хумор и диалект са включени в Стратегията за опазване на културното наследство на общината 2015-2020, като тя е разработена от местната управа. Там се посочва, че диалектът е включен като нематериално културно наследство.
„Комуникацията или информационната дейност в Брезнишко тече на няколко етапа, но на първо място стои езикът, които е водещ при всеки от тях. Първият етап е първичната или локална информация. Тя е на типичния за граовци диалект с подсилени гласни букви в краищата на думите, както и редуциране на някои от съгласните в по-остри, съскащи и усложняващи изговора“, се казва в документа.
Според общината в Брезник местният диалект се е запазил като най-цветистия български език, най-чист от чуждици и заемки. Първичната информация се получава ежедневно по седенките, в кръчмите, на вечеря в семейството, а по-късно – с появата на средствата за масова комуникация, се осъществява чрез тях. Вторият комуникационен етап е информацията, която пристига „отвън”, тя се разпространява с търговците, пътуващи в други околия, по ежегодните панаири и най-вече на събори. Последният тип е особената комуникация – мълвата, слухът.
„Навсякъде мълвата е гибелна за онзи, за когото се разпространява, но в Граово тя остава като прикачена табелка години наред. Има стари родове, които носят името на някое „провинение” на своите прадеди“, пише в докумнта.
Като нематериално културно наследство е включен и хуморът. Появилият се през 1958 г. том 49-ти Сборник за народни умотворения и народопи, съставен от Александър Мартинов, представя огромен фолклорен материал от Граово – поместени са 581 народни песни, 300 народни приказкии анекдоти, 194 пословици, скороговорки, клетви благословии,поверия, баяния, както и народни обичаи при раждане, при сватба, при смърт. Целия материал записван в продължение на 8 години е своеобразно свидетелство за остроумието, находчивостта и творческите възможности на граовци.
Миналата година пък на книжния пазар излезе книгата на на Емилия Максимова „Биошеглявци от Граово“ /фолклорна сборувачница/. Освен това от Брезник е и великата хумористка баба Лида Добревска, която почина преди няколко месеца. Тя обаче основа школа, в която се обучават деца от Брезник.
Източник: mirogled.com
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!