iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Loading

Програмата по селата в пернишко Сурва 2014 за 13 и 14 януари

Програмата по селата Сурва 2014 за 13 и 14 януари 01_1389361857

НАРОДЕН ОБИЧАЙ “СУРВА” В ПЕРНИШКО: Вписан в националната представителна листа на нематериалното културно наследство “Живи човешки съкровища – България” от 2012 г. и кандидат за вписване в представителната листа на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство на човечеството  

Селище

13.01.14 - понеделник

14.01.14 - вторник

Община Перник

 

 

Богданов дол

18:00 ч

площада

- откриване на местните традиционни зимни сурвакарски игри в общината

- среща със сурвакарската група от с. Лесковец

- ритуален огън и «раздрънкване»

08:00 – 14:00 ч.

- обхождане на къщите

Кв. Бела вода - Перник

19:00 ч.

площада

- ритуален огън и «раздрънкване»

10:00 – 14:00 ч.

- обхождане на къщите

Батановци

20:00 ч.

площада при гарата

- среща със сурвакарската група от с. Черна гора

- ритуален огън и «раздрънкване»

08:00 – 16:00 ч.

- обхождане на къщите

Черна гора

18:00 ч.

площада

- ритуален огън и «раздрънкване»

20.00.

-гостуват на гр. Батановци

08:00 – 15:00 ч.

- обхождане на къщите

Ярджиловци

19:00 ч.

двора на училището

- ритуален огън и «раздрънкване»

08:00 – 14:00 ч.

- обхождане на къщите

14:30 ч.

двора на училището

- среща на трите сурвакарски групи в селото

Зидарци

 

08:00 – 12:00 ч.

- обхождане на къщите

Лесковец

17:00 ч.

площада

- ритуален огън и «раздрънкване»

07:00 – 14:00 ч.

- обхождане на къщите

Мещица

17:30 ч.

площада

- ритуален огън и «раздрънкване»

06:00 – 12:00 ч.

- обхождане на къщите

12:00 ч.

площада

- «раздрънкване»

13:00 – 17:00 ч.

- обхождане на къщите

Дивотино

 

05:00 – 16:30 ч.

- обхождане на къщите

17:00 ч.

площада

- представяне на обичая «Сурвакарска сватба», ритуален огън и «раздрънкване»

Люлин

19:00 ч.

пред читалището

- ритуален огън и «раздрънкване»

08:00 – 17:00 ч.

- обхождане на къщите

Кралев дол

 

06:00 – 16:00 ч.

- обхождане на къщите

16:00 ч.

пред читалището

- «Мечкарско хоро»

Драгичево

09:00 – 18:00 ч.

- обхождане на къщите

18:00 ч.

площада

- ритуален огън и «раздрънкване»

09:00 – 19:30 ч.

- обхождане на къщите

Големо Бучино

19:00 ч.

площада

- ритуален огън и «раздрънкване»

08:00 – 14:00 ч.

- обхождане на къщите

Расник

 

06:00 – 14:00 ч.

- обхождане на къщите

Витановци

19:00 ч.

площада

- среща със сурвакарската група от с. Мещица

- ритуален огън и «раздрънкване»

08:00 – 14:00 ч.

- обхождане на къщите

Селищен дол

 

09:00 – 12:00 ч.

- обхождане на къщите

Община Радомир

 

 

Копаница

 

 

19:00 ч.

площада

-запалване на сурвакарския огън

-среща със сурвакарската група от гр. Батановци

08:00

- обхождане на къщите

кв. „Върба”- Радомир

 

 

 

18:00 ч.

пред читалището

-запалване на огън и обхождане на квартала

5.30

- обхождане на къщите

 Друган

 

 

 

17:00 ч.

пред читалището

-запалване на огън

-среща със сурвакарската група от селата Пещера, Калище, Джерман и град Бобов дол

06:00

- обхождане на къщите

Стефаново

 

 

 

20:30 ч.

площада

-среща със сурвакарската група от село Долни Раковец

-запалване на сурвакарския огън

08:00

- обхождане на къщите

Извор

 

 

 

 

10:00

- запалване на ритуален огън и обхождане на къщите

Кондофрей

 

 

 

08:00

- обхождане на къщите

Радомир-ромска сурвакарска група

 

 

18:00 ч.

на площада в квартала

-запалване на огън и сурвакарски игри

06:00

- обхождане на къщите

 

 

 

Община Брезник

 

 

 

Бегуновци

 

 

 

18:30 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

07:30

- обхождане на къщите

Велковци

 

 

19:30 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

-среща със  сурвакарските групи от с. Расник и с. Сопица

09:00

- обхождане на къщите

Сопица

 

 

08:00

- обхождане на къщите

Слаковци

 

 

 

 

18:30 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

 

08:30

- обхождане на къщите

Ноевци

 

 

 

 

 

07:00

- обхождане на къщите

17:30

- Запалване на сурвакарски огън

Садовик

 

 

 

 

17:00 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

09:00

- обхождане на къщите

 

Гигинци

 

 

08:00

- обхождане на къщите

Кошарево

 

 

 

23:00 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

07:00

- обхождане на къщите

Долна Секирна

 

 

08:00

- обхождане на къщите

 

Банище

 

 

 

19:30 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

08:00

- обхождане на къщите в село Ръждавец и в село Банище

Непразненци

 

 

 

20:00 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

10:00

- обхождане на къщите

 

 

Ребро

 

 

08:00

- обхождане на къщите

 

 

 

Община Ковачевци

 

 

 

Ковачевци

 

 

 

18:30 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

10:00

- обхождане на къщите

Посрещат гости от Ракиловци и Сирищник

Косача

 

 

 

 

22:00 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

-гостуват групи от Пещера и Долна Секирна

09:00

- обхождане на къщите

 

Сирищник

 

19:30 ч.

-запалване на огън и сурвакарски игри

- среща с групата от Лобош

13.00 ч.

-обхождане на къщите в селото

Светля

 

 

 

 

 

18:00 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

19:00 ч.

-Гостува групата от Габров дол

08:00

- обхождане на къщите

 

Калище

 

 

 

19:30 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

08:00

- обхождане на къщите

Гостува групата от Лобош

     

Чепино

 

 

 

 

18:30 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

-гостуват групи от Беренде, Елов дол и Гигинци

08:00

- обхождане на къщите

 

Ракиловци

 

 

 

 

18:30 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

 -обхождане на къщите

 

Община Земен

 

 

 

Земен

 

 

 

 

17:00 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

 

12:00 часа

площада

Среща с групата от Пещера и сурвакарски игри

 

   

Елов дол

 

 

 

 

21.00

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

- Посрещат групи от Долна Секирна, Беренде, Лобош

08.00 часа

-гостуват групи от: Сирищник, Горна врабча, Мурено

Габров дол

 

 

 

 

21:30

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

- Гостува групата от Ноевци

 

Дивля

 

 

 

 

20:00 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

-обхождане на къщите

 

Горна врабча

 

20:00 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

-обхождане на къщите

 

Беренде

 

 

 

 

21:00 ч.

площада

-запалване на огън и сурвакарски игри

8.00 ч.

-обхождане на къщите

 

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

На тази дата в миналото

11-Март-2016

10-Март-2016

11-Март-2015

11-Март-2014

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

ipernik com