iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Модерни пластики от въглища ще бъдат представени в Перник

Скулптори от въглища и в Перник

Уникална изложба на български пластики, направени за първи път в света от въглища и кокс, ще гостува в Подземния минен музей в Перник. Това съобщи пред медиите арт спонсора Любомир Стоянов, дал идеята за иновативния проект.  Възможно е да представим експозицията и в друга галерия, но все още разговаряме с организаторите на изложбата „Два цвята черно“, обясни шефът на КИЦ-Перник Кирил Манов.

Изложбата вече беше открита на 27 януари в Дома на Москва в София. Творбите са на млади български скулптори, участвали в експерименталния проект за пръв път в света да изваят пластики от въглища и кокс.

Идеята за „Два цвята черно“ е на българския меценат Любомир Стоянов,  който се занимава с търговия на въглища и кокс. Според него твърдите горива не са замърсител на околната среда, ако ги използваме разумно.

В проекта участват ваятели от скулптурно ателие „Шило“, а резултатът са  творби с имена като „Болка“, „Сянка“, „Вода“ и „Пламък“. Изложбата включва 31 пластики от седем автора.

 "Беше много интересно, докато стигнем до начина, по който да постигнем някакъв резултат, тъй като въглищата се ронеха през цялото време. Доста различен подход е имал всеки от авторите  - комбинации с метал, дърво, смоли", разказа пред Нова телевизия е дин от авторите на фигурите скулпторът Румен Панайотов

„С тези скулптори искаме да предизвикаме в обществото един друг поглед върху природата и ресурсите и заедно да се опитаме да я опазим“, казва Любомир Стоянов. Той уверява, че няма аналог в света или поне не и в такъв голям мащаб на това, което е направено.

„Въглищата са много интересна суровина. Те са на около 300 млн. години. В своето съзряване минават през сериозна метаморфоза. Най-старият и качествен вид е антрацитът. Той е и най-красив, близък е до диаманта по количеството въглерод, който има в него. В диамантите е 100%, а в антрацита около 95%. На мен винаги са ми харесвали, носил съм у дома - буци и образци, не мога да им се нагледам.”, обяснява мецанатът.

"Много се надявам, че нашата изложба, ще е мъничък положителен пример и други бизнесмени ще се включат, за да направят нещо добро. Културата обаче е приоритет на държавата. Какво е останало от Римската и Византийската империя? Културата. По време на криза най-притисната е интелигенцията. Тя не е гръмогласна, не тръби по улиците за своето положение, а се свива в ъгъла. Но без интелигенцията - на човек обеднява не само джобът, а и духът. За това не може управляващите да поставят парите за култура в последната графа на бюджета си. Не знам държавата да е подпомогнала или да е инициирала проекти за изкуството. Всеки се мъчи сам. Ако обаче бизнесът види, че има подкрепата на властта в тази посока, той ще се намеси и ще се включи. Нужен е знак. Меценатството не трябва да е условие за извличане на изгода (данъчни облекчения), а за опазване на национални ценности.", допълва в интервю за Труд арт спонсорът Любомир Стоянов

Проектът вероятно ще продължи и догодина с второ издание на изложбата. След Перник, експозицията ще гостува и в Созопол на международен фестивал на минералите, който се прави веднъж на всеки 5 г.

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.