Пожарната опасност през летния сезон до голяма степен е свързана с кампанията по прибирането и складирането на зърното и фуражите. Това се обуславя от участието на много хора, селскостопанска и друга техника. Житните култури и голяма част от тревите са изсъхнали, има неприбрана слама, сено и други фуражи. Всяка небрежност може да причини възникването на стихийни и трудни за овладяване пожари. Високите дневни температури и преобладаващия в много случаи силен вятър създават предпоставка за бързото разпространение на огъня в житните масиви. За кратко време могат да бъдат опожарени хиляди декари посеви, скъпа техника и гори.
Всяко запалване на сухи треви и горими материали носи риск от разрастване на огъня до неконтролируеми размери.
При всеки пожар има риск от усложнения - пренасяне на огъня към горски фонд или населени места и нанасяне на огромни материални щети, застрашаване на здравето и живота на хора!
Особена е отговорността за недопускането на пожари на председателите на кооперации, собствениците и ползвателите на селскостопански земи, както и на кметовете на населените места.
Напомняме Ви за основните правила за поведение през този период, регламентирани в Наредба № 8121з-968 от 10 декември 2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи (Обн. ДВ. бр.105 от 19 Декември 2014 г.), издадена от Министерството на вътрешните работи и Министерството на земеделието и храните:
1. Не се допуска паленето на открит огън, тютюнопушенето и паркирането на моторни превозни средства в площите с посеви и в непосредствена близост до тях от настъпването на восъчна зрялост до окончателното прибиране на реколтата и изораване на стърнищата.
2. Физическите и юридическите лица, преминаващи покрай неожънати площи, са длъжни да спазват правилата и нормите за пожарна безопасност и с действията си да не предизвикват възникването на пожари.
3. За работа в узрели зърнени масиви се допуска само изправна земеделска, транспортна и друга техника, оборудвана с пожарогасители и монтирани искрогасители на изпускателните тръби.
4. При движение на земеделската и транспортната техника не бива да се допуска буксуване и допир на ауспуха до суха растителност.
5. В земеделските земи и извън тях (слогове и крайпътни ивици) не се разрешава:
- паленето на стърнища и други растителни остатъци;
- използването на открити огнеизточници.
6. Не трябва да се пуши при преминаване край житни масиви и да се изхвърлят през прозорците неизгасени цигари и клечки кибрит по време на движение на моторни превозни средства.
7. Не трябва да позволяваме на децата да си играят с огън.
През изминалите години не бяха редки случаите, при които възникналите пожари в стърнища и житни блокове се разпространиха в горския фонд и унищожиха стотици декари гори.
Напомняме Ви отново, че паленето на стърнища и други растителни остатъци е
ЗАБРАНЕНО!!!
Регионална Дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - Перник апелира към гражданите да спазват установените противопожарни правила за недопускане на пожари в земеделските земи.
При възникването на пожари в житни и горски масиви, молим гражданите своевременно да ни информират на телефон 112.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!