Използвайте лятото, за да пуснете краката си във ваканция – отворени сандали, чехли, обувки без пръсти дават възможност на ходилото да диша. Колкото по-дълго се възползвате от тази екстра, толкова е по-здравословно, защото кракът и ноктите мразят влага, задух, високи температури.
А затворената обувка е като парник. В нея виреят и се размножават всякакви бактерии и микроорганизми, които разяждат ноктите. Болестите влизат дълбоко. Гъбичките се загнездват по всички части на нокътя, но най-често по горния и страничен ръб. Причиняват възпаления, болка, но най-често дискомфорт – защото нокътят пожълтява, надебелява, рони се и изглежда крайно неестетично.
Много се опитват да прикрият деформирания нокът с лак. Упорито пилят грозното рогово натрупване, за да отстранят умрелите клетки. Това обаче не помага. Заболяването се е скрило дълбоко под нокътя. Гъбичките се размножават там и заразяват новия, който тепърва расте. Така че и дълбокото изрязване не решава проблема. Нокътят постепенно се отделя от ложето, надебелява и губи цвета си. След това се разслоява и става лесно чуплив. Той не може да се лекува с кремове, гел или лак, защото кератиновото покритие не пропуска лечебните съставки на дълбоко.
СЪВЕТИ
След ваната ноктите стават меки, затова се режат по-лесно, без да се начупят. Режете ноктите на права линия, за да се изравнят с върха на пръстите. Не ги скъсявайте прекалено в средата и отстрани. Избягвайте използването на нокторезачка. Ножицата също не е много подходяща. Най-добрият вариант са клещите с малко острие, но дълги дръжки, които са удобни за хващане. Оформете ги на квадрат. Заоблените краища увеличават риска от забиване и врастването им в кожата. Само леко изпилете ъгълчетата, колкото да ги изгладите.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!