Директорът на Областна дирекция на МВР-Перник комисар Валентин Димитров в интервю за Агенция „Фокус”
- Комисар Димитров, от какво естество са най-характерните случаи, по които работят служителите на Областната дирекция на МВР-Перник?
- Валентин Димитров: Те са от естеството на характерните за цялата страна престъпления като най-особени по отношение на разкриването им са домовите кражби, уличните грабежи, тъй наречените дърпания на верижки, синджири от благороден метал предимно от жени. Също така характерно за работата на Областната дирекция-Перник, но това е вече в по-голяма степен в малките населени места, където кражбите в момента са по-изолирани, те също са доста трудни за разкриване и в по-голяма част нарушаване на нощната тишина, което не е свързано с извършване на престъпления, а просто с нарушаване на обществения ред, за което се взема отношение незабавно.
- В продължение на няколко месеца на територията на Пернишка област реализирате операция „Автокрадците”. Какъв дял от общия брой престъпления в Пернишко заемат крадените коли?
- Около 1 % е делът на тези престъпления, именно противозаконното отнемане на моторно-превозно средство. От началото на годината на територията на Пернишка област противозаконно са отнети 19 моторни превозни средства, като в общия дял това е 1 %. Голяма част от регистрираните случаи на противозаконно отнети моторни превозни средства са отнети от територията на СДВР и намерени на наша територия, вследствие на което беше реализирана на 14 март тази година операция „Автокрадците” като извършителите бяха извършили три противозаконни отнемания на територията на СДВР. Вследствие на тяхното задържане и продължаващата оперативна работа се установиха още множество автомобили, които числото им набъбна към десет. В процеса на продължаващата операция бяха открити още автомобили, някъде към 16-17 автомобила от 14 март досега сме намерили и разкрили хора, които са ги управлявали с пренабити номера или с поставени само регистрационни табели. Но всичките тези автомобили бяха отнети от София. Последният такъв идентичен случай беше в гараж в квартал в град Перник, в два гаража намерихме два автомобила, противозаконно отнети от Четвърто и от Седмо районни управления на МВР-София.
- Какви автомобили най-често стават обект на посегателства.
-За територията на Перник всякакъв вид автомобили стават обект на посегателства. Имахме един случай на автомобил, при който гражданин на София заявява, че автомобилът е противозаконно отнет в района на село Долна Диканя. Впоследствие работата на колегите от РУП-Радомир се установи, че господинът се опитва да реализира измама. Автомобилът му е бил противозаконно отнет на територията на София през февруари месец 2011 г., но той се е притеснявал по различни съображения да го обяви и е решил, че може да дойде на територията на Перник и да го обяви. Иначе тези автомобили, които противозаконно се отнемат от територията на град София са обикновено среден клас от рода „Фолксваген Голф”, другите разновидности на „Фолксвагена”, „Ауди”, „Мерцедес” и много рядко някой японски автомобил.
- Какви мерки предприема Областната дирекция на МВР-Перник за ограничаване на този вид престъпност?
- Областната дирекция на МВР-Перник предприема мерки от рода на провеждането на постоянни специализирани полицейски операции на входовете на града, както и се прави ежедневна оценка на оперативната обстановка по линия на престъпления с моторни превозни средства, планират се и се провеждат множество операции, ежеседмични, по автокъщи и автоморги на територията на Перник с цел недопускане продажби на части втора употреба от инкриминирани моторни превозни средства; засилваме полицейското присъствие в малките и слабонаселени места, също така и превантивната дейност на колегите от „Пътна полиция”, които бяха запознати с особеностите на различните марки и модели автомобили с цел установяването на противозаконно отнети автомобили на пътя.
- Преди време при проверка на три пернишки фирми бе разкрита нерегламентирана търговска дейност с горива. Често ли работите по разкриването на такъв вид престъпления?
- Към настоящия момент на територията на Перник нямаме данни за търговци, които да не са свързали своите фискални устройства към НАП по отношение на бензиноколонките, но при получаване на всеки един сигнал ние сме длъжни и извършваме такава проверка съвместно с Главна дирекция „Криминална полиция” и всички държавни институции като започнем от представителите на териториална дирекция на НАП, „Митници”, Главна дирекция „Контрол по качеството на горивата”, Главна дирекция „Метеорологичен надзор” и всички останали, които имат отношение към този вид дейност. При тези проверки преди седмици са проверени три фирми. При две от фирмите се установи, че на ведомствена бензиностация се продава гориво и на физически лица като тази колонка не беше свързана с устройство към НАП. При другата фирма имаше допуснати пропуски във воденето на данъчната документация.
- Как Областната дирекция на МВР–Перник противодейства на извършването на кражби в слабонаселени места каквито има на територията на община Трън?
- Слабонаселените места на територията на Пернишка област са приоритет на нашата работата. Най-трудноразкриваемите престъпления са там, тъй като те се извършат от гастролиращи групи, много рядко се извършват от местни жители или ако се извършват, тези престъпления по най-бързия начин се разкриват. Но по принцип всички полицейски и младши полицейски инспектори са призвани да бъдат близо до хората и да осъществяват ежедневен контакт с тях и да получават информация за това какво се случва в слабонаселените места, са ангажирани с тази дейност. Изведени са на отчет абсолютно всички самотноживущи хора, които са регистрирани в слабонаселените места. Правим всичко възможно да можем да ги посещаваме тези слабонаселени места. С оглед специфичността на град Трън и близостта му до граничен пункт Стрезимировци е изготвен план за взаимодействие между „Гранична полиция” и Областна дирекция на МВР, който се изпълнява съвместно автопатрули при необходимост от взаимодействие граничният казва на нас, ние казваме на граничния, провеждат се постоянно специализирани полицейски операции. Освен това ОДМВР-Перник постоянно изпраща помощ и средства на Районните управления „Полиция” в съответните населени места – Трън, Брезник, Радомир и тези сили, които изпращаме също така респектират евентуалните извършители на нарушения, а и в много чести случаи при провеждането на такива операции се разкриват и престъпления. Постоянно се взаимодейства с кметските наместници на тези населени места, провеждат се срещи с гражданите и органите на местно самоуправление, които също споделят техните проблеми и след това всичко, което те поставят като проблеми се докладва на ръководството на Областната дирекция и се предприемат последващи мероприятия. Изготвили сме плаващо работно време на полицейските и младши полицейски инспектори с цел засилване присъствието в малките и слабонаселени места, вилни зони и на базата на постъпващата информация от срещи с обществеността се осъществява и прием на граждани. Всички сигнали, получени от граждани, публикации и други се разглеждат. Например има един случай при прием на гражданин в приемния ден на директора, същия ден след подаване на сигнала бяха разкрити три престъпления, тъй като беше разпоредено на момента да бъде извършена проверка и се намериха инкриминираните вещи в едно от лицата, които посочиха гражданите. За мен това е най-важното в работата – да се обръща внимание на сигналите на гражданите, да се обръща внимание своевременно, което дава добри резултати и най-вече ще подобри отношението на гражданите и ще върне доверието им към нашата институция.
- Наблюдава ли се увеличение на битовата престъпност във вилните зони през летния сезон или това е по-характерно за зимните месеци, когато голяма част от вилите са необитаеми и какви предмети най-често стават обект на посегателства?
- През лятото намалява битовата престъпност в слабонаселените места и вилните зони. Много рядко има извършени такива престъпления. Ако има такива престъпления, те са на вещи и части, които са изоставени или в края на дворовете, или на улицата и при положение, че никой не живее в тъмната част на денонощието се случват и такива неща. Предметите, които се отнемат от вилните зони са предимно желязо, метал от всякакъв характер, посуда, неща, които могат да бъдат предадени на вторични суровини и да се изкарат някакви пари.
- Достатъчен ли е ресурсът на Областната дирекция на МВР-Перник, за да се справи с престъпността в района?
- Това е много двузначен въпрос. Ние правим всичко възможно със сили и средства, с каквито разполага Областната дирекция, да се борим с престъпността, но доколко успяваме да се преборим с нея, може да каже обществеността и ръководството на Министерството на вътрешните работи. От страна на МВР и ръководството на МВР се прави абсолютно всичко необходимо за материално обезпечаване - в смисъл гориво, смазочни материали и автомобили, които са по щат, да има гориво, за да можем и ние да изпълняваме специфичните си задължения, но е трудничко, тъй като Пернишка област е доста разпокъсана по отношение на населените места, в същото време щатният състав не може да бъде дълго комплектован в максималния му вид, тъй като провеждаме постоянно конкурси и постоянно се пенсионират служители. Но мисля, че с тези колеги, с които работим в момента, полагаме достатъчно усилия, има още какво да се желае, но мисля, че се справяме засега добре.
- През летния сезон отчитате ли повишаване на трафика и на пътнотранспортните произшествия?
- Обстановката по безопасност на движението се характеризира основно от преминаващите през територията на областта два международни първокласни пътя и един второкласен международен път. Интензитетът на движението се увеличава по първокласен път в участъка Владая-Драгичево съгласно преброяванията, извършени от Агенция „Пътна инфраструктура” е в размери на 25 000 до 30 000 през периода април-август. След откриването обаче на автомагистрала „Люлин” голяма част от пътникопотока се насочи през нея като разтовари движението в участъка Владая-Драгичево. За периода април-август 2011 г. на територията, обслужвана от ОДМВР-Перник, са настъпили както следва: ПТП с материални щети – 273; ПТП с пострадали лица – 33 броя, при които са загинали двама и са ранени 36 души. През 2010 г. загиналите са със седем повече. Мога да кажа, че тази година пет човека по-малко загинали за мен това е много добър показател, че сектор „Пътна полиция” при ОДМВР-Перник и като цяло „Охранителна полиция” със своята превантивна дейност и постоянните специализирани полицейски операции и проверки на водачите на моторни превозни средства е постигнала добри резултати – да не загинат пет човека. Това също зависи и от един куп други характеристики, всичко това може с едно ПТП да бъде увеличено, но се стараем.
- „Пътна полиция” извършва регулярни проверки, кои са най-честите нарушения, които се констатират?
- Шофиране с превишена скорост са най-честите нарушения, които се констатират. Характерното за района е, че водачите малко трудно можем да ги отучим да управляват без да управляват алкохол. 329 водачи имаме за тази година от януари до август месец са управлявали МПС след употреба на алкохол; 1600 водачи без поставен обезопасителен колан и 486 водачи, което е доста висока цифра, без необходимата правоспособност.
- Голяма част от Областните дирекции на МВР в страната отчитат спад в броя на приетите заявления за издаване на лични карти през летните месеци. Каква е ситуацията на територията на вашата дирекция?
- От 7 септември в Областната дирекция на МВР-Перник ще бъдат предприети мерки за създаване на по-добра организация и по-голяма възможност всички граждани, които искат да извадят или да си сменят личните документи, които им изтичат, ще удължим работното време на пункта за приемане на заявленията в ОДМВР-Перник и съответно в Районното управление, така че нека гражданите да заповядат, защото след това могат да се образуват опашки с оглед на това, че над 24 000 лични карти трябва да бъдат подменени, на които им изтича срокът за подмяна. Апелирам към гражданите, че наближава първият учебен ден, ваканцията свършва, апелирам към всички родители на своите деца, особено на първокласниците за мерките за безопасност на движението – децата да се оглеждат, да не се оставят само докато не свикнат да ходят на училище.
Интервю на Яна Нецова - Агенция "Фокус"
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!