През 2015 г. пенсионната реформа ще продължи, като ще бъдат обхванати само масовата трета категория работещи.
Максималният осигурителен доход ще се увеличи от 2400 на 2600 лв., което ще вдигне и размера на максималната пенсия до 910 лв. Социалните помощи и обезщетенията обаче остават непроменени, минималната заплата също замръзва.
Това са основните параметри на социалната политика на кабинета „Борисов" в проектобюджета за 2015 г., който вчера бе публикуван от финансовото министерство.
Възрастта и стажът за пенсия за трета категория труд ще се увеличат с по 4 месеца от Нова година. От 1 януари мъжете ще се пенсионират при навършени 64 години и 38 години стаж, а жените - съответно на 61 години и 35 години стаж. Параметрите са част от пенсионната реформа, приета при предишното управление на ГЕРБ и замразена от правителството на Пламен Орешарски.
За заетите в тежката промишленост (първа и втора категория - миньори, металурзи, химици) пенсионната ваканция ще продължи и догодина. За тях критериите за възраст и стаж няма да се утежняват. Така вместо ножицата между пенсионната възраст за първа и трета категория труд постепенно да се свие до 8 г., както се планираше, тя ще се увеличи на 11 години и 4 месеца за мъжете.
На пенсионна ваканция ще продължат да се радват и полицаите, и военните. Въпреки намеренията за тях да се въведе пенсионна възраст това не е записано в проектобюджета. И през 2015 г. те ще трябва да отговарят единствено на условието за 27 години стаж.
Проектът предвижда от 1 юли пенсиите да се увеличат с 1,9%, което ще вдигне доходите на възрастните средно с 6 лева.
С 400 млн. лв. се намаляват разходите за администрацията, 300 млн. лв. от които ще дойдат от 10-процентно съкращение на средствата за заплати и осигуровки.
Помощи и обезщетения замръзват
Кабинетът планира да замрази всички семейни помощи и обезщетения през 2015 г. Въведеният от правителството "Орешарски" диференциран размер на детските добавки ще се запази. За първо дете родителите ще получават по 35 лв., за второ - 50 лв., а за всяко следващо - 35 лв. Доходът за получаване на тази помощ остава без промяна - до 350 лв. на човек в семейството.
Обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 години също остава без промяна. За сметка на това периодът за изчисляване на майчинството се вдига с 6 месеца - от 18 на 24 месеца.
Здравната вноска остава 8% до 2017 г.
Здравната вноска ще остане 8% до 2017 г., става ясно от анализа към проектобюджета на държавата за догодина. Здравната система обаче ще разполага с повече средства - т.г. те са били 3,496 млрд. лева (или 11,3% от общите държавни разходи), а за догодина се предвиждат да са 3,886 млрд. лева (или 12,5% от общите разходи).
Както здравния министър д-р Петър Москов съобщи, 2015-а ще е транзиторна година, т.е. секторът ще функционира както досега, но ще вървят обществени обсъждания на готвените реформи, чиито масов старт е фиксиран за 2016-а. Ще се създаде законова рамка, за да може след една година да се промени начинът на финансиране на системата, когато трябва да имаме и по-добра спешна помощ, по-добре застъпено детско и майчино здравеопазване, а лечебните заведения да работят по-ефективно.
Повече пари има за образованието. Вдига се стандартът за издръжка на учениците, както и парите за пътуващите учители. Увеличават се и стандартите доходи на работещите в системата /26,9 млн. лв. допълнително/ и се отпускат над 2,6 млн. лв. повече за стипендии на учениците. Общият размер на бюджета за просвета е 3,044 млрд. лв.
Без промяна
Парите за обновяване на материалната база в училищата са намалени - от 17 743,3 на 17 739,1 лв. Това означава, че в класните стаи няма да има нови лаборатории, както и кабинети по специалните предмети. Явно остава за следваща година и закупуването на компютри и таблети. От образователното министерство обаче ще разчитат на европейски програми за целта.
Над 1 милиард лева бюджет за МВР
МВР ще има бюджет от над 1 млрд. лв. Това става ясно от проектобюджета за следващата година. През 2014 г. вътрешното министерство разполагаше с 999,5 милиона лева, а вчера парламентът одобри да получи още 125,7 милиона лева. Така общата сума за МВР за тази година е над 1,125 милиарда лева. Според бюджета за следващата година парите за министерството ще са 1,031 милиарда лева. От тях близо 936 милиона ще са за разходи за персонал.
В проектобюджета са орязани парите за Държавна агенция "Национална сигурност". За следващата година е предвидено те да са близо 108 милиона лева. През 2014 г. те бяха малко над 112 милиона лева. Вероятно през следващата година бюджетът на МВР ще се увеличи, а на ДАНС - намали, тъй като е предвидено ГДБОП да се върне в МВР.
С 957, 9 млн. лв., ще разполага МО. Сумата е с близо 40 млн. лв. по-малко от 2014 г. Намалението е въпреки че служебното правителство на Близнашки прие стратегия "България в НАТО 2020". Тя предвижда до 2020 г. бюджетът за отбрана да се увеличава годишно с около 80 млн. лв.
Източник: trud.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!