От началото на годината до края на ноември българските домакинства са сложили на влог нови 1,82 млрд. лв. Това показват последните данни на Българската народна банка (БНБ).
Така към края на ноември депозитите им вече възлизат на 41 млрд. лв. За сравнение в края на миналия ноември тази сума е била с близо 6 млрд. лв. по-ниска. Огромната разлика обаче се дължи не на реално сложени на влог нови 6 млрд. за година, а на факта, че през ноември 2014 г. БНБ е изключила от банковата статистика КТБ. Само гарантираните депозити във фалиралата банка възлизаха на 3,7 млрд. лв.
Статистиката на Централната банка показва, че най-много пари сме скътали в банките през октомври – цели 375 млн. лв., а най-малко през юни – 15 млн. лв. Само през ноември пък домакинствата са депозирали 352 млн. лв.
За първите 11 месеца на тази година фирмите са предпочели банковите влогове за 2 млрд. лв. от свободните си пари. Близо една трета от тази сума, или 602 млн. лв. са депозирани през ноември. Така общата сума на корпоративните влогове към 30 ноември е 17,620 млрд. лв.
За разлика от домакинствата и фирмите, депозитите на финансовите предприятия намаляват. Те са паднали с 359 млн. лв. от януари насам и с 59 млн. лв. през ноември.
Общо в банковата система влоговете са на стойност 62 млрд. лв. Това е 74.1% от БВП. Спрямо миналия ноември те са нараснали с 16%, като и тук влияние оказва изваждането на КТБ от паричната статистика.
Статистиката на БНБ показва още, че изтеглените от банките кредити бележат ръст на годишна база през ноември при понижение с 10% за октомври. По последни данни всички отпуснати кредити възлизат на 50,5 млрд. лв. (60% от БВП) при кредити за 50,308 млрд. лева към края на октомври (59,7% от БВП), като нарастват на годишна база с 0,2% (спрямо август 2014-а) след понижение с 10,1% през предходния месец.
Към края на ноември парите, изтеглени за покупка на жилища от домакинствата са почти 9 млрд. лв. и намаляват на годишна база с 1.4%. Потребителските заеми се увеличават с 0.4% и достигат 7,358 млрд. лв. За последната година всички останали видове кредити намаляват с 6 на сто, като достигат 762 млрд. лв.
Заемите на фирмите са 31 млрд. лв. На годишна база това е увеличение с 0,3 на сто.
Източник: monitor.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!