Управлението предвижда въвеждане на данък върху операциите на капиталовите пазари. Това е включено в окончателната програма.
За данъка настояваха от АБВ и той бе залегнал в тяхната програма.
Идеята за данъка бе подхвърлена преди години от бившия финансов министър Симеон Дянков заедно с куп други спорни идеи, от които оцеля само облагането на доходите от лихви по депозитите. Тогава експерти коментираха, че данъкът ще удари и без това слабата борса.
По това време Владислав Горанов от ГЕРБ, който сега се очаква да поеме финансовото министерство, обясняваше, че не разбира защо държавата трябва да проявява особена загриженост точно за капиталовия пазар.
Тогава срещу данъка се противопостави финансовата общност и премиерът Бойко Борисов го отхвърли.
В Европа данъкът е известен като "данък върху финансовите трансакции" и е въведен от голяма част от страните в ЕС. Ставката е 0.1% от сделките с облигации и 0.01% върху сделките с деривати.
Сред новите предложения в областта на публичните финанси е и ограничаването на разходната част на бюджета до 39% от БВП вместо предложените в предходната редакция 40%, които са и максимално позволеният по закон лимит. Орязването на 1% от разходната част би означавало около 830 млн. лв. по-малко разходи за бюджет 2015 спрямо максимално позволеното.
Новост в окончателната програма е и предвиденият дебат по цялостната данъчна политика, както и въвеждане на законодателство за ограничаване на участието на офшорните компании в българската икономика. Не е ясно какво точно се има предвид, защото вече действа подобен закон, приет по инициатива на ДПС.
Източник: banks.dir.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!