iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Ще гледат има ли полова дискриминация

Ще гледат има ли полова дискриминация 04_1428504687

Ще разследват чиновниците за полова дискриминация, като 75% от служителите в държавната администрация са жени.

Чиновници ще следят дали сред служителите в държавната администрация има полова дискриминация или както още е известна като сексизъм. Това предвижда законопроект за равнопоставеност между жените и мъжете, който подготвят от социалното министерство. „Във всяко едно ведомство ще се създаде координационен механизъм, който ще следи за прилагането на политиките за равнопоставеност”, обясни пред „Монитор” зам.-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров. Освен това координаторите ще трябва да оценяват дали проектите и програмите в съответната структура

третират по представителите на двата пола

За новата длъжност на надзорник ще бъде натоварен по един чиновник от всяка държавна структура, който ще бъде избиран от зам.-министрите. Законопроектът предвижда още изготвяне на Национална стратегия за равнопоставеност на половете и годишен план за действие към нея. „В тези планове

ще има временни насърчителни мерки

така че да се преодоляват пропуските, които за отчетени”, заяви още Лазаров.

От социалното министерство са категорични, че приемането на този нормативен акт е сред приоритетите на правителството. „Следващите 2 месеца ще проведем дискусия с всички заинтересовани страни относно проекта на закона. Целта е той да бъде достатъчно добър, да съдържа реални мерки и да получи широка подкрепа”, обясни вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на изнесеното заседание на Националния съвет по равнопоставеност на жените и мъжете вчера.

Според данни на Евростат 73% от държавните служители у нас са представители на нежния пол. В момента 30% от общинските съветници в България са жени, а

11 на сто от кметовете носят поли

Според доклада за равенството на жените и мъжете на Европейската комисия (ЕК) за 2013 г. квалифицираните жени губят потенциала си заради неравнопоставеността с представителите на силния пол. Година по-рано ЕК предложи да бъдат въведени квоти за участието на жени в управлението на публични компании. От Брюксел настояха до 2020 г. 40% от шефските постове да са отредени за представителките на нежния пол. България и още 8 страни, сред които Великобритания и Холандия, се обявиха обаче твърдо против идеята с аргумента, че водещо при назначаване на длъжност трябва да бъде квалификацията, а не полът.

Жените в офиса с 20% по-ниски заплати

Средната заплата на българките е с 20% по-ниска в сравнения с тази на мъжете. Това заяви зам. социалният министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров, позовавайки се на данни на НСИ за 2013 г.

Според националната статистика жените, заети във финансовия сектор през 2013 г., са спечелили близо 8000 лв. по-малко от колегите си от противоположния пол. Годишната заплата на финансистите в поли е била 15 466 лв., докато колегите им от мъжки пол да изкарали 23 380 лв. „Разликата се дължи на това, че повечето

управленски длъжности се заемат предимно от мъже

обясни специалистът по подбор на персонала Ивайло Христов. Съществена е разликата и при заетите в сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти” - 7409 лв. в полза на мъжете. В сектор „Строителство” служителите на токчета имат предимство. Годишно дамите в тази сфера печелят 8277 лв., или с 325 лв. повече. Според експертите това се дължи на факта, че общите

работници по строежите „смъкват” заплащането

при мъжете, за сметка на дамите инженери. Според данни на Евростат обаче дамите у нас печелят с 13,5 на сто по-малко от представителите на силния пол. В Европа ножицата в доходите е 16,7% в полза на мъжете. Най-дискриминирани са естонките, които за труда си получават 30 на сто по-малко от мъжете. Разликата във възнагражденията между половете е най-малка в Словения – 2,5%. Според доклад на социалното министерство освен, че печелят по-малко

жените по-често остават без работа

54% от безработните през 2013 г. са били жени, като най-голям регистриран брой в бюрата по труда дами е имало в Търговище, Хасково и Кърджали.

„Заетостта на мъжете е най-висока в преработващата промишленост и строителството. За жените преобладаващите сфери са търговията, образованието, хуманното здравеопазване и социалната работа”, обясни Лазаров.

Над 100 лв. разлика в парите за старини

Средната пенсия на мъжете е била с 114 по-ниска от тази на жените. Това показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ) за 2014 г. Средната сума за старини, която са получавали представителите на силния пол, е била 381,20 лв. Жените са вземали средно по 266,61 лв. По-ниските им пенсии се дължат на по-малките заплати, осигурителен стаж и пенсионна възраст.

“Жените са склонни да приемат по-нископлатена работа от мъжете. Професионалното им развитие често се възпрепятства поради семейни ангажименти и грижи за зависими членове на фамилията. Също така и феноменът “стъклен таван” не позволява на голяма част от жените да израстват в кариерата и да заемат по-добро място в обществения живот.” Това се казва в анализ на НОИ за джендър аспекта на социалноосигурителните обезщетения за пенсии за периода 2009 – 2013 г. Данните показват, че продължителността на живот при жените е по-дълга, което означава, че и по-дълго получават пенсии. Така през 2013 г. жените са получавали пари за старини средно 5,8 г. след като са се пенсионирали, а мъжете – средно по 5,7 г.

Много от кадрите на туризма били напуснали страната.

Над 150 са обявените свободни позиции за работа в Бюрото по труда във Варна, като сред тях са и първите бройки за новия туристически сезон. Търсят се 8 камериерки за хотел, 2 хостеси с владеене на английски, руски и немски език, 12 бармани, 19 сервитьори и 15 готвачи, сочат още публикуваните данни. 26 са обявените свободни места за продавач-консултанти в града и курортите. Търсят се още 10 души за въоръжена охрана и още толкова за шофьори на автомобили за снабдяване на хотелите с хранителни продукти. Картината с кадрите обаче не е добра, коментират хотелиерите, част от които изчакват с отварянето им за сезона, като се опитват да спестят от заплати за персонала. Други набират необходимата работна ръка, но подготвените специалисти са кът. Избягали са в Англия, Германия, Испания, Гърция, Австрия, Дания и Белгия, където заплащането е в пъти по-високо при същите условия на труд. Най-голямата криза е за миячки и чистачки, които обикновено се набираха досега от близките села.

„Оказва се обаче, че повечето от тях също са вече в чужбина и то не за да работят, а да получават детски надбавки там. „Една жена с 4 деца получава 3200 паунда детски, плюс майчинство. Мъжът й работи в строителството, взема по 500-600 паунда, но повече не му и трябват. Детските им стигат, за да живеят предоволно”, коментират още в бранша.

Източник: monitor.bg

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.