За повече от една година данъчните са установили едва седем работодатели, които умишлено крият социални и здравни осигуровки, като тези фирми са предадени на прокуратурата и все още се разследват, каза социалния министър Ивайло Калфин във вчерашния парламентарен контрол за ефекта от въведената от началото на 2015 г. мярка в Наказателния кодекс за криминализиране на умишленото криене на осигуровки от бизнеса. Така от 2015 г. работодател, който укрие здравни и социални осигуровки в големи размери - над 3 хил. лв., ще се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до 2 хил. лв. Ако умишлено укритите вноски са в особено големи размери, или над 12 хил. лв., то наказанието ще е затвор от две до осем години и конфискация на част или на цялото имущество на работодателя.
Въпреки повече от скромния резултат на мярката Калфин отчете, че тя има и превантивен ефект. Според министъра благодарение на нея миналата година НАП е събрала близо 500 млн. лв. повече от здравни и социални осигуровки (общо близо 7 млрд. лв. за цялата година), както и малко над 35 млн. лв. събрани от глоби и лихви, което е с 26% повече от предишната година. "7 случая ми се виждат доста слаб резултат. А и мисля, че повечето приходи от осигурителни вноски се дължат и на по-добрата икономическа среда", коментира депутатът от гражданската квота на Реформаторския блок Петър Славов, който зададе въпроса за ефекта от мярката.
НАП и инспекцията по труда провеждат регулярно кампании сред работодателите за укриване на осигуровки. Последната, за която бе съобщено публично, бе в края на миналата година. Тогава двете институции се похвалиха, че проверяват 9747 фирми, защото в тях работели близо 23 хил. души, които се осигуряват на по-ниски суми от минималната заплата - 380 лв. тогава. Резултати от тази кампания, а и предишни кампании, не се оповестяват.
Петър Славов предложи наказателна отговорност да носят и служителите във фирми, където умишлено се крият осигуровки. Според него работникът може да бъде подбудител на укриването на осигуровките, защото "предпочита да получи повече пари на ръка, а не да се осигурява", а няма как да бъде санкциониран. Калфин коментира, че преводът се извършва служебно от работодателя и
ако той е коректен, работникът трудно би могъл да му повлияе.
Източник: segabg.com
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!