На година пенсионните компании вземат около 100 млн. лв. от осигурените за управляваните пари в универсалните, професионалните и доброволните фондове.
Над 90 на сто от сумата се пада на най-масовите - универсалните фондове. В тях се осигуряват всички българи, работещи на трудов договор, които са родени след 31 декември 1959 г. Последните данни за пълна година, предоставени от Комисията за финансов надзор, са за 2013 г. За 2014 г. статистиката на надзорния орган сочи, че към края на септември фондовете са инкасирали сума от над 79 млн. лв., което е с 15 млн. лв. повече от същия период на миналата година.В момента фондовете събират 5% такса от всяка вноска, която НАП им превежда за всеки техен клиент. Друга основна такса е инвестиционната, която е в размер на 1% от постигнатата доходност при управлението на парите. Интересен е фактът, че в закона това е таванът на таксите, но само една пенсионна компания прилага по-ниски проценти.
Както е известно, плановете на КФН са
да намали административно таксите с 40%
като това намаление ще бъде постигнато за период от 5 г. Това предвиждат част от измененията в Кодекса за социално осигуряване, които финансовият надзор изготви преди повече от три години. Неотдавна зам.-председателят на КФН, ръководещ управление „Осигурителен надзор“, Ангел Джалъзов обяви изчисления, според които с този размер на таксите сумите в индивидуалните партиди на хората ще са с 20 на сто по-ниски, когато дойде ред да си получават втората пенсия. Между другото още в началото на въвеждането на втория и третия стълб у нас през 2000 г. такъв анализ на Световната банка циркулираше между отговорните ведомства. Той обаче касаеше само инвестиционната такса от 1%.
Намаляването на таксите е определяно от КФН като наложително предвид факта, че след 2017 г. вноската за втора пенсия ще скочи с 2% и ще стане още 7% от заплатата. Така
във фондовете ще се натрупат 25 млрд. лв.
към 2024 г. при непроменени условия спрямо действащите сега. Сега те са около 8 млрд. лв.
Колко точно са приходите от такси на пенсионните компании през миналата година ще стане ясно след около месец. Междувременно вече са факт данните на КФН за доходността на фондовете през 2014 г. Средната доходност (модифицирана) на универсалните фондове за двугодишен период, изчислена на годишна база, е 5,45 на сто, а за професионалните - съответно е 5,62 на сто. Въпреки това от 2004 година досега постигнатата доходност е била отрицателна – минус 0,16% на година, обяви вече финансовият надзор.
Едновременно с това финансовият надзор определя и минимална доходност, която трябва да бъде постигната от всички фондове на пазара. Ако това не се случи, пенсионната компания, която го управлява, трябва да захрани сметките на своите клиенти до ниво, все едно, че е постигнала такава доходност. За миналата година тя 2,45% при универсалните фондове и добрата новина е, че всички девет фонда на пазара я надхвърлят. За професионалните фондове тя е 2,62%, като и тук тя се надхвърля от всички.
Това обаче не е много успокоително
защото според методиката минималната доходност може и да е отрицателна, ако повечето фондове се представят зле. Затова от управляващите планират тя да отпадне и да се въведе гаранционен фонд като при банките, който да гарантира на 100% внесените пари за втора пенсия.
Изобщо въпросът с постигнатата доходност при управлението на парите за втора пенсия вече изглежда по друг начин. Причината е официално оповестената информация в края на миналата седмица по време на заседание на бюджетната комисия в НС. Става въпрос за сигнал до КФН, подаден от четирите най-големи фонда на пазара срещу останалите пет, че последните правят манипулации с постигнатите в проценти. В резултат на това финансовият надзор проверява всички девет фонда, като за подалите сигнала четири имало данни, че са инвестирали в свързани лица. Прецизирането на забраната за инвестиции в свързани лица е другата важна законова промяна, обещана от управляващите.
Източник: monitor.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!