40% от експорта на България за САЩ е от малки и средно фирми, като това показва анализ на Европейската комисия. Данните на практика оборват ширещото се мнение, че само големи компании имат достъп до големия и далечен американски пазар.
Докладът на ЕК е изготвен заради преговорите по Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) - споразумение между САЩ и ЕС, което трябва да премахне и намали митата, таксите, множеството сертификати и дублиращи се проверки и другите бариери пред бизнеса от двете страни на Океана.
Противниците на ТТИП се опасяват, че улесняването на търговията и инвестициите между двете икономически сили ще навреди на малките фирми и ще укрепи властта на големите корпорации. Но Еврокомисията смята, че ефектът ще е обратен и ТТИП ще улесни и насърчи дребния бизнес да разшири географията на пазарите си.
И в момента 88% от всички износители от ЕС за САЩ, или 150 000, са МСП - малки и средни предприятия, като 28% от стойността на експорта се генерира от тях, съобщиха вчера от Института за пазарна икономика (ИПИ), позовавайки се на доклада на ЕК. Специално за България числата са малко по-различни от общите за съюза - 87% от експортьорите са МСП, а 40% от обема на българския износ за САЩ се пада на неголеми фирми.
През 2014 г. нашият бизнес е пласирал в САЩ стоки и услуги за 608 млн. лева. От ИПИ посочиха, че статистиката развенчава и друг мит - че продаваме основно суровини и материали. Всъщност 3/4 от експорта ни за Щатите е в сферата на високите технологии. Става дума за лекарства, софтуер, машини, електроника, автокомпоненти и др., поясни Десислава Николова. Тя посочи, че някои мита в момента са огромна спирачка за нашия износ. Ставката за бялото ни сирене например е почти 20%, а суровият тютюн влиза в САЩ с мито над 40 на сто.
ТТИП
До момента ЕС и САЩ са провели 9 кръга преговори по проектоспоразумението ТТИП, съобщи Петър Ганев от ИПИ. Той посочи, че преговарящите от името на ЕС имат ясен мандат и в него не влизат теми като добива на шистов газ и ГМО храни и фуражи. Деветият кръг преговори бе между 20 и 24 април. Когато проектът бъде готов, той ще бъде обсъден в Европарламента и в парламентите на всички държави от ЕС, обясни Ганев.
Основни стокови групи в износа ни за САЩ, 2013 г. Дял, %
Машини 16.4
Електрическо и електронно оборудване 11.2
Минерални горива, масла 7.6
Тютюн и тютюневи продукти 7.6
Торове 5.8
Мед и медни изделия 4.7
Източник: segabg.com
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!