Нараства търсенето на потребителски кредити преди зимата. Причината е погасяване на стари сметки за парно. Това сочат данни на сайта creditpoint.bg.
Само за октомври запитванията за заеми между 800 и 2000 лв. са се увеличили с 14%, подчертават от консултантския портал. Според наблюденията на експертите причината се крие в невъзможността на домакинствата да покрият натрупани и належащи разходи на прага на зимата. Сериозната активност в последната седмица бе допълнително
стимулирана от опасенията
че зимата ще бъде наистина тежка и трябва да се подготвят максимално бързо. „Голяма част от семействата не са заделили средства за такива с разходи и предпочитат да изтеглят кредит, но да са спокойни, че са подготвени и за по-тежка от обичайните зими. 1500 лева заем за 2 години означава месечна вноска от около 70 лева, което е приемливо за повечето хора”, смята шефът на „Кредит център” Тихомир Тошев. „Оскъпяването на такъв банков кредит е около 200 лева за целия период или около 8 лева месечно, а позволява на домакинството да направи неотложните покупки и плащания сега и да е готово да посрещне тежкия сезон”, допълва той.
Според Тошев на прага на зимния сезон „Топлофикация” стандартно започва да събира старите си задължения. Потребителите, изправени пред риска да бъдат осъдени, предпочитат възможно най-бързо да погасят неплатеното към компанията и като най-ефективно решение виждат банковия заем с ниско оскъпяване.
Около една трета от малките заеми за периода са били изтеглени за покупка на подмяна на климатици, конвектори и други
алтернативни методи за отопление
където контролът върху консумацията е по-голям, а рискът от надписване на сметките - по-нисък, констатират консултантите. Една пета от взелите заем са решили да го използват за покриване на други борчове на домакинството. 13% пък са изтеглили кредит, за да купят зимни гуми за личния автомобил.
Експертите виждат, че малките банкови заеми стават все по-предпочитани спрямо бързите кредити, които по-често се ползват за суми под 500 лева. По-ниското оскъпяване при потребителски заем е една от основните причини, но за клиентите e важно
и реномето, и рискът при избирането на партньор
- кредитна институция. Честите дискусии в медиите покрай промените в Закона за потребителския кредит и случаите на некоректност от страна на някои фирми от сегмента бързи кредити карат потребителите да се чувстват по-сигурни, когато работят с банка.
ПРИЧИНА ЗА ТЕГЛЕНЕ НА ПОТРЕБИТЕЛСКИ КРЕДИТ ПРЕЗ ОКТОМВРИ:
Осигуряване на алтернативни методи на отопление 32%
Заплащане на стари сметки за парно 29%
Покриване на други задължения на домакинството 20%
Покупка на зимни гуми и ремонти по автомобила 13%
Други 6%
Бизнес заемите до 1 млн. лв. леко поевтиняха
По-малките бизнес кредити през септември са отчели леко поскъпване.
Заемите за бизнеса през септември до 1 млн. лева поевтиняха с 0,04 процентни пункта, сочат данните на БНБ. Останалите кредити за предприемачите бележат леко поскъпване, констатират от централната банка.
При жилищните кредити се отчита намаление както на годишна, така и на месечна база на лихвите. В резултат за една година годишният процент на разходите (ГПР) е намалял средно с 0,4 процентни пункта и достига съответно 7,13% за заемите в лева и 7,78% - за тези в евро, което е по-ниско от предкризисните нива.
Данните на централната ни банка сочат още, че новите правила, които влязоха в сила от 23 юли след промяната на Закона за потребителския кредит, са довели до намаляване на такси и лихви по жилищните кредити.
В офертите на няколко банки годишният процент на разходите по ипотечните кредити се понижи с 0,25 до 0,5 процентни пункта, като в част от офертите началните такси за отпускането на заеми намаляха значително и сега са в рамките на 50-100 лева, а в други оферти таксите останаха близки до премахнатата такса усвояване или средно около 1% от размера на кредита, коментират консултанти.
Източник: monitor.bg
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!