За три години осигурените са загубили близо 47 млн. лв. Причината е нежеланието на депутатите да намалят таксите, които частните пенсионни фондове удържат от парите ни за втора пенсия, като Комисията за финансов надзор предложи през 2012 г. редукция на таксите с 40% за 3 г. последователно.
Сега се събират 5% върху всяка вноска и 1% годишна инвестиционна такса. Нито едно правителство и парламент обаче не придвижиха напред законопроекта. Още повече че дори и пенсионните фондове публично изразяват съгласие с намаляването на таксите. Сега и депутатите от временната комисия, която бе създадена за проверка на финансовото състояние на пенсионните фондове, са решили да предложат намаление. Това става ясно от доклада на комисията.
"Ако през 2012 г. беше допусната такава редукция - равномерно през последните 4 г., към днешна дата по индивидуалните партиди на осигурените лица биха се натрупали допълнително 46 880 000 лв. Числата са достатъчно красноречиви", обяснява на депутатите зам.-председателят на КФН Ангел Джалъзов. Впрочем докладът на комисията включва много цитати от заседанията й, но няма конкретни текстове за решенията. Посочва се, че от 2003 до 2014 г. общо удръжките само за втория стълб са в размер на малко над 661 млн. лв. "Факт е, че има възходящ тренд на таксите, и това е ясна индикация, че секторът е достатъчно устойчив и спокойно би могъл да понесе евентуалното намаление. В комисията по темата има пълен консенсус за това, че те трябва да бъдат намалени. Такова е становището и на КФН, пенсионните дружества също са съгласни, че след 12-годишен период на дейност са достатъчно стабилни и нямат причини да се противопоставят на такива промени", се казва в доклада. На заседанията обаче председателят на комисията Корнелия Нинова (БСП) заяви, че е популизъм да се иска орязване на таксите още през тази година, и тя ще предложи да е от 2016 г.
ЗАКОНОДАТЕЛСТВО
Всички законови промени, касаещи дейността на частните пенсионни фондове, предстоят. След два месеца комисията само отбелязва насоките: въвеждането на нови гаранционни механизми относно осигурителните вноски на осигурените лица, въвеждането на мултифондовете в двата стълба, нормативно уреждане на фазата, когато универсалните и професионалните пенсионни фондове трябва да плащат пенсия. Новост е заключението, че трябва да се въведат нови изисквания за инвестиционната дейност на фондовете и възможности за инвестиции в национални и регионални инфраструктурни проекти.
Източник: segabg.com
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!