iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Асансьорните фирми у нас са във война за клиенти

Асансьорните фирми у нас са във война за клиенти 05_1431595797

Фирмите за поддръжка на асансьори в няколко града в страната са във война. Те преразпределят пазара, като това стана ясно вчера от изнесената информация от зам.-министъра на икономиката Даниела Везиева и председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) Стефан Цанков.

В последните няколко месеца в агенцията са постъпили множество сигнали за умишлено повреждане на асансьори в Русе, Пловдив, Велинград, София и Тутракан.

В Русе саботажите са най-много

уточниха неофициално от контролното ведомство.

Според неговия шеф Стефан Цанков сигналите първо са дошли от поддържащите фирми, които се оплакали от бум на повредите, сигналите от граждани за потрошените асансьори. Те са поискали помощ от агенцията.

Вчера пред журналисти бяха показани кадри от скрита камера, монтирана в асансьор в жилищен блок в Русе. На тях се вижда как злосторникът първо се навежда и кърти предпазния праг на пода на подемника. След това превърта и къса винтове на една от защитите на вратата, отлепва стикера с написаните телефони за повикване на помощ при засядане на асансьора между етажите. Последното, което прави е озадачаващо - снима лепенката указваща коя е поддържаща фирма. Може би за да се отчете на поръчителя си. В София са стигнали и по-далеч, оставяйки вратите на висок етаж без блокировката, непозволяваща те да се отварят, когато зад тях няма асансьор. Така човек може да ги отвори и да падне в шахтата.

По думите на Цанков въпросният асансьор в Русе, в който била поставена камерата

многократно преди това било повреждан

и за това живущите във входа са се съгласили да се сложи заснемащото устройство.

Засега от ДАМТН на прокуратурата са дадени само десетина от най-фрапиращите сигнали, за които има достатъчно събрани факти. „Не искаме да ги заливаме със сигнали без достатъчно доказателства”, каза Цанков. „Може би става дума за координирани действия, като целта е да се злепоставят поддържащите фирми и да им бъде отнет лиценза”, предположи той. По думите му вероятно целта е внасяне на смут в бранша и преразпределяне на пазара. Другата версия за бумът на саботажите по подемниците е нежеланието на някои среди да се намали сивият сектор (в момента с дял от 75%) в поддръжката на опасните съоръжения. За първите три месеца на годината са проверени 1800 асансьора, над 500 от тях по сигнали на граждани, отчетоха от агенцията. Заради неизправност са спрени 18% от тях, като в сравнение със същия период на 2014 г. делът е намалял с 2 на сто, отчитат от ДАМТН.

Според главния секретар на агенцията Валентин Чиликов

ведомството е залято от сигнали

за умишлено повредени асансьори. „Хората са ни малко и ни се налага да изпращаме бързо експерти само на местата, където преценим, че са най-спешни”, поясни той. „Проблем е обаче, че често не знаем след това към кой от живеещите да се обърнем, за да дадем информация за състоянието на съоръжението. Има случаи, когато домоуправителите на входа не знаят, че има подаден сигнал за проблем с асансьора. 25% от сигналите са с неизвестен адресат. Може би хората се страхуват да не би съседите да ги тормозят защо са повикали техници да спрат неизправният им асансьор”, уточни той.
Масово подбиват цените
В търсене на клиенти фирми за поддръжка на асансьори масово си подбиват цените, казват от бранша. В страната броят им е около 700.

Според Мирослав Паскалев от Сдружение „Софийска асоциация на асансьорните техници” нелоялната конкуренция е факт. „Всяка нова фирма на пазара идва и се налага не с технически умения, а с ниски цени”, поясни той.

Браншовикът определи асансьора като скъпо удоволствие. По думите му за да бъде нормална грижата за подемниците в жилищните кооперации минималната такса трябва да е 12 лв. на етаж, независимо дали живеещите на него го ползват. Например за един вход на 8-етажна панелка нормалната цена е стотина лева, но някои фирми събират само по 5 лв. за етаж. „Срещу тези пари 3 пъти в месеца трябва да се прави функционална проверка и да се идва независимо по кое време на денонощието при засядане на асансьора”, каза той.

„Нерядко обаче посред нощ ни викат не за заседнали хора, а за изгоряла крушка в кабината или изпуснати ключове в шахтата”, обясни Паскалев.

Според него отговорността за състоянието на асансьора, който е съоръжение с повишена опасност, трябва да бъде поделена между неговите собственици и ползватели, фирмата за поддръжка и контролиращите институции.

Източник: monitor.bg

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.