Децата, навършили 5 годинки, задължиелно тръгват на забавачка. Родител или настойник, който не осигури присъствие на детето си, ще отнася глоба от 200 до 2000 лв. При повторно нарушение санкцията скача от 500 до 5000 лв.
Глобите ще се налагат и при липсващи от клас ученици. Това предвиждат поправки в Закона за народната просвета, които правителството ще внесе в парламента.
В момента задължителна е предучилищната забавачка за деца навършили 6 години. С поправката дечицата ще прекарват в подготвителни групи преди училище две години.
Въвеждането на двегодишна задължителна подготовка преди постъпване в първи клас ще допринесе за по-доброто оциализиране на децата и ще се избегне стресът за тези, които отиват в първи клас, без да са посещавали детска градина, коментира народният представител Ирена Соколова. Тя сподели, че в работната група, която готви новия закон за училищно образование, имало данни за първолаци с диабет, предизвикан от притеснения при постъпване в училище, защото не са интегрирани в групи преди това.
Смятаме, че така ще намалеят и необхванатите и отпадащи от училище деца, обясни още тя.
По думите й поправката се прави, за да може две годишната задължителна забавачка да стане факт още тази година. Ще има гратисен период от 1 тодина, през който да се преценят възможностите и потребностите на общините.
Предучилищните занимания ще се извършват в подготвителни групи в детските градини или училищата безплатно. Законопроектът урежда възможността за осигуряване на безплатен транспорт за децата и учениците от населено място, в което няма детска градина или училище, до най-близкото населено място на територията на общината или на съседна община, където има детска градина или училище. Кабинетът отделил 9 млн. лв. за предварителното обучение тази година.
С предложените промени се уеднаквява подходът към всички ученици до 16 години, които живеят в населени места без съответното училище. Прецизира се и понятието за „средищно училище".
Изменението ще разшири обхвата на дейностите, за които може да се използват имотите и вещите, освободени в резултат на закриване или преобразуване на звената от системата на народната просвета, и те да могат да се използват за образователни, здравни, социални или хуманитарни дейности, което ще позволи пустеещите сгради в селата, където училищата са закрити отдавна да се ползват по-ефективно, каза още депутатката.
Дву-годишната задължителна забавачка ще залегне и в новия закон за училищното образование, подчерта Соколова, която инициира публично обсъждане на законопроекта на 22 юни в Перникк, а след това и в други областни градове.
Причините, които налагат предложеното изменение, произтичат от работната програма „Образование и обучение 2020" за изпълнение на Лисабонската стратегия, която изисквала дори децата, навършили 4 г., да бъдат ангажирани в предучилищни занимания. Тъй като поправката предвижда малките да тръгват на забавачка в годината, в която навършват 5 г., българчетата, родени в края на декември на практика ще влизат в занималните дни след като духнат 4 свещички на тортата.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!