Майстори от различни занаяти отвориха сергии в залите на Регионалния исторически музей в Перник за Деня на детето -1-ви юни. Те показаха уменията си и тайните на майсторлъка на всички посетители на ул. „Вълшебна", както беше наречена нетрадиционната проява.
Момченцата стояха най-захласнати при оръжията на майстора-железар Венцислав Филипов от Кюстендил. Там те можаха даже да пипнат истински боздуган.
За момиченцата бяха любопитни шитите дантели на Василка Дерегачова и сувенирите на майсторката от Извор леля Магда.
Всички разглеждаха с интерес дърворезбите на Китан Китанов и полираните камъни на Сашо Атанасов.
Много деца си тръгнаха с чудновати амулети от глина. Да ги направят сами им помогна керамичката Звезделина Тодорова.
През целия ден по музейната улица „Вълшебна" вреше от народ.
Но като че ли най-интересно беше там където се въртеше истинското грънчаско колело, а майсторът-грънчар Светльо не отказа на никого да покаже как се извайва от пръстта глинен съд.
Като във всяка чаршия по вълшебната улица се разнасяше и апетитната миризма на топъл хляб. Месачката беше леля Маргарита Исакиева от Витановци. Някога тя е работила и в музея и сигурно затова беше така съпричастна да сподели тайната на хубавия хляб. То си е и от брашното, че и от фурната, но най-важно е ръцете да са опитни и да усетят кога тестото е омесено добре. Чак като почне да се вдига топката с една ръка и да става на конци, тогава трябва да се остави да втасва, обяснява тя и предлага на всеки да си отчупи от вече опечената погача.
Хайде пак да има улица „Вълшебна", пожелаваха си децата и трудно си тръгваха от любопитните чудеса, които не се виждат всеки ден./ Градски
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!