31 пипнаха заразната болест само за два дни, съобщава "Съперник"
Макар и необявена официално епидемията от морбили вече е факт за Перник, каза вчера пред Съперник директорът на РИОКОЗ Перник д-р Валери Симеонов. Само за двата последни почивни дни 31 нови случая са регистрирани в града. Двете отделения на пернишката многопрофилна болница - инфекциозно и кожно, където се настаняват болните вече са пълни. От Профилакториума в града са изпратили за пернишкото здравно заведения допълнително легла - уточни д-р Симеонов.Той допълни, че е създадена перфектна организация и се търсят всички възможности да се предотврати разпространяването на болестта. Последните наблюдения показват, че вече болните не са само от ромски произход, както беше досега. Много сериозно се следят групите където все още няма контакти със заразени. Извънредните имунизации се правят нон-стоп. В понеделник са били взети допълнително още 1000 ваксини за нуждите на пернишкия регион.
Досега в пернишка област са регистрирани 54 случая на морбили, като само за двата дни от 16 до 18 април те са 31 В понеделник вече има още два нови случая. .Най много са заболелите в Пернишка община - 37. Засега няма регистриран заболял само в Ковачевската община от областта. В Брезник те са 7, в Земен 5, в Трън 3 и в Радомир 2. От РИОКОЗ съобщават също че заболелите вече не са основно деца. От справката за възрастовата група на заболелите става ясно че най много са заболелите от 5-9 години - 13, от 15-19 годишна възраст те са 13, 12 са заразените над 20 годишна възраст. Девет от заболелите са с усложнения от заболяването.
Във връзка с разширяването на заболяването от РИОКОЗ Перник напомнят че морбили е едно от най-силно заразните инфекциозни заболявания с въздушно-капков механизъм на предаване. Източник на инфекцията е болният човек. Заболяването започва постепенно и засяга предимно лигавиците на дихателната система. Характеризира се с висока температура до 39оС, хрема, суха кашлица, конюнктивит с фотофобия, петна на Филатов - Коплик в устната кухина, (наблюдават се 1-2 дни преди и след обрива) и кожен обрив започващ зад ушите и отстрани на врата и десцендентно прогресиращ. Обривът е макуло-папулозен, с тенденция към нарастване на големина, сливане и бързо разпространение по трупа и крайниците.
До този момент в областта са направени близо 1900 извънредни ваксини срещу заболяването, като този процес ще продължи без да се прекъсва.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!