Кражбите са най-честите престъпления, извършвани от деца, като за 2000 г.-2008 г. те са около 70% от общия брой на престъпленията у нас. Данните са от изследване, посветено на рисковите и криминогенни фактори при децата, направено по проекта "Братчетата на Гаврош пред Темида: Правосъдие в полза на детето". Изпълнител е Съюзът на съдиите в България съвместно със сдружение "Спектра".
За изследваните седем години не се наблюдава значима разлика в броя на престъпленията, извършени от деца. Ако при общо регистрираните за страната престъпления от 2000 г. насам има плавно намаление, то при младежката престъпността от 2000 г. до 2004 г. се отчита пик, сочат данните от проучването. След това експертите отбелязват спад.
Престъпленията, извършени от деца, не надхвърлят 10% от всички регистрирани. След кражбите статистиката отчита като най-често извършваната проява сред децата бягството от дома, скитането (17.19%) и просенето (11.2%). Следват ги бягството от училище (9.98%), употребата на наркотици (6.22%), алкохол (5.56%), проституцията и хомосексуализма - 3.85 процента.
Експертите отчитат, че интернет все по-често се използва с престъпни намерения - разпространение на детска порнография, възрастни търсят деца с цел сексуални намерения, изнудване, събиране на лична информация и т.н.
Насилието в семейството също вреди на социализацията на децата, независимо дали е пряко - върху самото дете, или непряко - срещу член на семейството или цялото семейство. И в двата случая насилието се заучава и формира агресивен стил на поведение, категорични са специалистите.
Според проучването в България не действат специализирани съдилища за непълнолетни. Българските съдии и прокурори получават много слаба подготовка за разглеждане на такива дела и никаква подготовка за дела с участие на дете жертва. Оказва се, че към такива деца липсва информация и разбиране. Поради това магистратите не притежават необходимите специални знания и умения да общуват с тях, каквито се изискват от международните договори, сочи изследването.
Експертите са притеснени, че в България липсват добри съдебни практики за гледане и решаване на дела, при които жертва или обвиняем е дете.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!