Пациентите да плащат такса за всяка обработена рецепта в аптеката, настояват фармацевтите в България. По думите на преизбрания председател на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев размерът на новата услуга може да бъде 1-2 лева.
Това означава, че всеки път, като отидем до аптеката, освен парите за илачите може да плащаме отделно и на експертите зад гишето.
Под номер едно в исканията им е държавата да въведе фиксирани крайни цени на лекарствата по лекарско предписание и да се въведе таксата за обработване на рецептите. Според съсловието държавата трябва да определи цените и три пъти годишно да прави мониторинг върху тях. Аптеката не е магазин или сергия, а лечебно заведение и затова е важно качеството на услугата. Сега пациентите обикалят да търсят евтини цени, посочи пред "Стандарт" зам.-председателят на Българския фармацевтичен съюз.
Регулацията ще направи системата по-справедлива, а с фиксираните цени държавата ще печели повече от данък добавена стойност върху лекарствата, според нея. Фиксираните цени не означавали по-високи нива и поскъпване на лекарствата, а напротив - щяло да има натиск надолу, категорични са фармацевтите.
Те посочиха, че таксата за обработка на рецепти е европейска практика. В Англия поданиците на кралицата броили по 3 лири на рецепта, но там заплатите били по-високи. Таксите са различни в различните страни и се определят от правителството.
Фармацевтите се оплакаха, че забавеното плащане на животоспасяващите лекарства, някои от които струват и по 2000 лева, от НЗОК е близо 60 дни.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!