iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Сирни заговезни е - Ден за прошка

Българската православна църква почита днес празника Неделя Сиропустна, наричана от народа Сирни Заговезни. Празникът се отбелязва 7 седмици преди Великден и поставя началото на най-продължителния пост през годината.
 
Според народните традиции при родителите се събират семействата на техните синове, дъщери и внуци. На Сирни Заговезни прошка искат по-млади от по-стари, деца от родители, младоженци от кумове.
 
На този ден Църквата призовава вярващите да пречистят душите си, да изпълнят с мир и любов сърцата си, за да посрещнат Възкръсналия Христос.
 
Вечерта на Сирни заговезни празничната трапеза според обичая включва баница със сирене, риба, различни ястия с яйца и бяла халва с орехи. С тези храни се заговява, оттам идва и името на празника (от говея - постя, въздържам се).
 
В седмицата до Сирни Заговезни вярващите трябва да се настроят за дългия великопостнически период. През тази седмица след литургия в църквата се четат поучителни наставления за въздържание и разумно отношение към всякакви земни удоволствия и изкушения. След този ден до Великден християните престават да ядат мляко и млечни продукти - строгият пост допуска само храна от растителен произход. В деня след Сирни Заговезни, понеделник, започва Великият пост.
 
На вечерната трапеза днес с най-голямо нетърпение се очаква "хамкане"-то на парче бяла халва, сирене или варено яйце, вързано с дълъг червен конец. След това най-възрастният член на родата запалва конеца и по начина, по който той гори, предсказва дали годината ще е плодородна.
 
Младите целуват ръка на по-старите и им искат прошка, защото вечерта, когато седнат около трапезата да заговяват, те трябва да са се помирили и опростили със своите роднини. "Прощавай!" - казват младите, когато се наведат да целунат ръка. "Господ да прощава, простен да си!" - благославят възрастните.
 
Характерен обичай за Сирни Заговезни е запалването на празнични огньове, наричани Сирнишки. Огънят се пали от момчета и ергени, като се използва "мамуляк" /слама от царевица/ и "черешовина" /кори от черешово дърво/. Огънят се прескача от всички.
 

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.