Статутът и компетенциите на фелдшерите в България ще бъде уреден с Наредба на Министерство на здравеопазването, съобщи председателят на Сдружението на медицинските фелдшери и бакалаври по медицина в България Александър Александров.
Има намерение от есента на 2011г. в мидицинските университети да се приемат студенти за бакалаварска степен с профисионална подготовка за фелдшери. Най-вероятно първият етап от обучението ще бъде четиригодишен, като ще има и последващи специализации.
Предвижда се и обучение и квалификация на действащите в момента фелдшери. Дейностите ще се реализират в медицинските университети в профилите: спешна медицина, вътрешни болести, гериатрия и геронтология и е наложително, тъй като голяма част от фелдшерите работят в спешната медицинска помощ.
Според Александров, здравеопазването в спешните кабинети и в момента се крепи преди всичко на фелдшерския труд. Държавата е голям длъжник на тези професионалисти, твърди той. Квалификационни програми за фелдшерите не са правени години наред, тъй като от 1990 г. досега на практика те работят незаконно.
Фелдшерите не са професионалисти по здравни грижи. Те влизат в отделен профил в медицината и нямат място в Асоциацията на медицинските сестри и акушерки.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!