iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Рушат панелките отвътре

Масово перничани преустройват панелни апартаменти без строителни разрешителни
 
Рушат панелките отвътреПовече от половината панелни жилища в Перник са преустройвани. Рушат се стени, комини, променят се тераси и фасади. Рядко обаче някой си прави труда да поиска надлежно разрешително за строеж от общинската администрация. Собствениците на панелни апартаменти не си дават сметка, че се нарушава конструкцията на сградата. В много случаи блокът даже става опасен за обитаване. Рискове за здравината на сградата се създават не само когато се блъска, но и когато се строи. Новите преградни стени и допълнителни строителни елементи могат да създадат по-голям от допустимия натиск върху плочата, да се получат провисвания, тя да подаде и четвъртият етаж да се озове в мазето.
 
В първите години на панелките, още през 70-80-те години на миналия век, най-напред се разрушиха вътрешните комини. После стана мода да се остъкляват балкони и да се разширяват стаите с тераси. За тая цел се махаха даже фасадни панели. Стигна се до там, че преди няколко години в кв. „Тева" заради прерязани заварки на свързваща конструкция при реконструкция на тераса на 4-ти етаж паднаха и другите три под него.
 
Не са изолирани случаите на вътрешни ремонти, при които се махат носещи стени, блъскат се поддържащи колони, стандартният двустаен апартамент придобива нестандартно разпределение за сметка на риска от срутване.
 
Причина да се повдига темата стана сигнал на наши читатели, пожелали анонимност. Разтревожени от поредното разрушително земетресение - това в Хаити, хората потърсиха вестника с притеснението, че при много по-малък трус, а даже и без природен катаклизъм, може да загубят единствените си домове. От 10 години собственикът на ап. 57 във вход „В" на бл. 14 в кв. Димова махала правел нескончаем ремонт. Изкърти всички стени, внесе тонове блокчета, тухли, цимент и теракол, разказват хората. „Не живее в блока, а само кърти. Опитвали сме да говорим с него, но без резултат. И дума не може да става да е искал съгласието ни", разказват те.Според експерти преустройство на панелките може да става, но само след разрешително за строеж. Пред експертния съвет в Общината, който включва архитекти, строителни инженери и техници, специалисти по ел. и ВиК инсталации и др., се представя проект със задължителна архитектурна и конструкционна част. Към него трябва да има и статистически изчисления за безопасност и носимоспособност на сградата. С протокол съветът одобрява или не одобрява проекта. Когато има нарушения, се пишат забележки в какво точно се състоят. За да бъде одобрен проект с нарушения, се иска преработването му. Надлежно поисканите преустройства в панелните жилища по-често се разрешават.
 
Не липсват и сигнали за нарушения, защото задължителен елемент при ваденето на разрешително са събрани подписи за съгласие от съседите по апартамент, а понякога и от целия вход, които трябва да са заверени от нотариус. Съставят се и актове. Глобите варират от 1 000 до 5 000 лева и по силата на Закона за административните нарушения и наказания могат да се налагат от кмета на общината.За конкретния случай в „Димовата махала" съседите на нарушителя разчитат контролните органи да се самосезират и да извършат необходимата проверка./ Градски вестник

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.