България е поискала отлагателен период от две години от Европейската комисия, за да могат пет топлоелектрически централи да изградят необходимите съоръжения за постигане на екологичните изисквания. Правителството се е позовало на чл. 36 от Договора ни за присъединяване в ЕС, съобщи БНР.
Този текст предвижда в случай на влошена икономическа ситуация да се даде възможност за предоговаряне на някои от подписаните споразумения.
Европейската комисия е сезирана на 30 декември 2009 г., който беше предпоследният ден, в който страната можеше да поиска започване на процедура по въпросния чл. 36 от договора за присъединяване.
Аргументите, с които е сезирана Европейската комисия, са, че затварянето на централите в Бобов дол, Перник, Сливен, както и "Брикел" и "Марица 3" и зависещите от тях мини ще доведе до значителни загуби на работни места с последващо нарастване на социално напрежение и затруднения за държавния ни бюджет. Освен това има вероятност след 2012 г. да се стигне до недостиг на ток.
С изключение на топлоцентралата в Перник, която все още е държавна до приемането на окончателния оздравителен план на кредиторите и приключването на съдебните процедури, свързани с него, останалите четири теца са собственост на бизнесмена Христо Ковачки, който в момента е следствен. Тази информация обаче досега не е съобщавана официално.
"Една от причините беше в случая наистина 30 декември, че е в края на годината, а другата, че просто може би не сме счели, че документът трябва да бъде публично оповестен", обясни зам.-министърът на енергетиката Мая Христова. Според нея няма никакъв специален мотив информацията да се прикрива.
Отговор по казуса от Европейската комисия може да се очаква до осем месеца, ако тя реши да разгледа искането на България.
Освен от кредиторите, инспекция на състоянието на "Топлофикация" - Перник през последните месеци се прави и от Икономическа полиция. Работата се наблюдава от Окръжна прокуратура. На инспекция са подложени всички документи - сключени договори и получени средства по проекти и програми от Европейската банка за възстановяване и развитие и от републиканския бюджет. Проверява се периодът от 2003 г. досега. За това време дружеството е било управлявано от трима директори - Игнат Божинов, Симеон Георгиев и Стойчо Василев.
В "Топлофикация"- Перник тече и одит на Държавен финансов контрол. "Топлофикация" има заем от 22,6 млн.евро от Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕБВР/ за реконструкция на парогенератори и подмяна на топлопреносната мрежа.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!