200 български учители от цялата страна ще участват в социологическо проучване за реформи в образованието.
Преподавателите ще отговарят на въпроси по метода на дълбочинното интервю, каза доц. Татяна Дронзина, ръководител на проекта "Продължаващо обучение за учители в България: предизвикателства, тенденции, перспективи, стратегии".Целта на допитването е да се разбере как самите учители искат да се усъвършенстват и какви курсове за квалификация да посещават.
Татяна Дронзина помагаше доскоро и на общинските и държавни служители от цяла пернишка област при надграждането на техния административен капацитет, по проект по Оперативна програма "Административен капацитет".
Сегашният проект е едногодишен и е започнал на 1 януари 2010 г. Той се финансира с 62 000 евро от програмата "Учене през целия живот" на ЕС и се изпълнява от девет организации, сред които учителски синдикати и работодатели.
Последните 20 години никой не е питал българските учители от каква квалификация и преквалификация имат нужда, каза председателят на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева.
Въз основа на резултатите от проучването синдикатите ще предложат и конкретни промени в закона.
Да бъде въведена ваучерната система за обучение на учители и всеки сам да избира в каква школа да се усъвършенства, предложи проф. Валери Стефанов, управител на Академията за образователни иновации. Според него само така ще се създаде конкурентен пазар в образователната сфера.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!