iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Мапа Дженгиз" извива ръце

 
Строителят на Автомагистрала „Люлин" турската фирма „Мапа Дженгиз" извива ръце. След сериозните проблеми с неравностойното заплащане на турските и българските работници, довели до гладна стачка на трима синдикални лидери във фирмата, все още не е подписан Колективен трудов договор. Ръководството на фирмата упорито брани всеки разход и не крие, че защитава печалбите си като се опитва да ограничи загубите.
 
В процеса на изграждането на аутобана по трасето се копаят значителни количества земна маса. Според използваната технология една част от нея ще се връща на мястото й, но друга част, възлизаща на хиляди кубици пръст и скална маса, се депонира за постоянно. Цената, която община Перник иска за постоянно депонираната на общински терени земна маса не се харесва на турската фирма. По този повод от месеци се водят преговори между ръководството на фирмата и общинското ръководство. По силата на общинската Наредба за местните данъци и такси за всеки кубик депонирани строителни отпадъци и земна маса от „Мапа Дженгиз" трябва да заплащат по 1.85 лв. Тази цена обаче изглежда доста висока. Затова първаночално е поискано тя да бъде 0.50 лв. за куб. м. След това искането е корегирано.
 
На последното си заседание за 2010г. Общинският съвет в Перник разгледа предложение, внесено от общинската администрация, за промяна на наредбата и намаляване на цената от 1.85лв. на 1.25 лв. Предложението беше отхвърлено. За изсясняване на случая и уточняване на параметрите в миналия петък - 8 януари 2009г., в Перник се проведе среща между общински съветници и управителя за България на фирма „Мапа Дженгиз" Тургут Аксакал. В разговорите взе участие и кметът на общината Росица Янакиева, която до момента води преговорите и участва в срещите с представители на МРРБ и АПИ и строителния министър Росен Плевленлиев.
Съветниците поискаха да се изясни дали преди да подаде офертата си по проекта фирмата е била предварително информирана за цената за постоянно депониране на изкопаната земна маса. Напрактика се спори за около 250 хил. лв. по-малко, които фирмата да плати на община Перник. Беше поискано да се обясни защо община Перник трябва да поеме тази разлика и как тези средства ще помогнат за ускоряване на строителството.
 
От „Мапа Дженгиз" обясниха, че по силата на големия договор за строителството на обекта депата за складиране на земните маси е трябвало да бъдат осигурени от Агенция „Пътна инфраструктура". Поблемът се появил с идването на новото правителство. Това обаче не е много ясно, защото не АПИ, а фирма „Мапа Дженгиз" в края на 2008г. поискаха от община Перник да определи депа. След старателен оглед на терените и съответните им геодезически и други проучвания местата са определени и одобрени от фирмата, обясни кметът Янакиева. Те са избрани така, че да не са отдалечени от трасето, за да се оскъпява допълнително депонирането.
 
От фирмата твърдят, че по договор за изкопните работи, в това число и за депонирането получават само 1 евро и няма логика да получават 1.95лв за всички дейности и да плащат 1.85 само за депониране.
Темата отново ще бъде разглеждана на заседание в Общинския съвет в Перник и последната дума дали да се направи отстъпка от таксата за депониране на изкопаната от магистрала „Люлин" земна маса в района на община Перник ще решават отново общинските съветници. Преобладаващата част от тях са категорично против промяна на Наредбата по посока на намаляване на цената за депониране на земни маси. Мотивът им е, че в района ще има и други инфраструктурни проекти и намалената цена ще се отнася за всички фирми. Те са против и изключение само за една фирма.
 
Кметът Янакиева предложи без да се променя Наредбата досега депонираните земни маси, които са от порядъка на 37 хил. куб. м., да се таксуват по действащата цена, а след решение на ОбС цената да падне на исканата от фирмата стойност от 1.25 лв. за кубик. Нейното предложение беше подкрепено от съветниците, като се посочи мотив, че става дума за големи количества и авансово плащане. Такова е и мнението на строителния министър Росен Пленвленлиев, съобщи кметът. По думите на председателя на ОбС Добри Митрев това все пак ще трябва да бъде отразено като промяна на Наредбата като се посочи процентът на намаленията при определени параметри за количество и авансово плащане. Исканите сега отстъпки са в порядъка на 30%.
 
От турската фирма направиха опит да извиват ръцете като заплашиха, че ако не се споразумеят за цената, те ще се обърнат към пътната агенция и ще прекратят строителните работи. Това би заплашило договореният с Брюксел окончателен краен срок за завършване на магистралата до края на 2010г. Това от своя страна ще доведе до загуба на европейските пари. Според турската страна досега, когато са строили магистрала, от фирмата не са плащали за депонираната пръст никъде. В района на столична община по техните думи плащали по 5 лв. на камион, което било по 0.25лв. за кубик.
 
Имали и оферти от собственици на частни терени за депа, но явно не са наясно, че и за това се искат разрешения от властите. Неофициално даже е правен опит за споразумяване с кмета на кметство „Църква" земни маси да се изсипват в землището там, срещу което да се ремонтират улици в квартала. Те не скриха, че целта им е да генерират по-малки загуби, защото по договор за изкопните работи и за депонирането получавали 1 евро на кубик. Към момента фирмата е превела 250 000лв. на община Перник. По техни твърдения общото количество депонирана пръст ще бъде около 400 000 куб. общо.
 
Количеството пръст, което ще бъде изкопано от трасето на магистрала „Люлин" и ще се депонира в района на обищина Перник се оказва спорно. По думите на кмета Росица Янакива то е около 1,3 млн. кубика. По данни от АПИ е с около 100 000 куб. по-малко. Според твърденията на строителя фирма „Мапа Дженгиз" от 11,5 км магистрала в територията на община Перник ще бъдат изкопани около 1 млн. куб. метра земна маса, като от тях само 40% се нуждаят от постоянно депониране. Останалото количество ще бъде натрупано само временно, като тази земна маса се иземва от бъдещите тунели, които се правят по открит способ. Вместо да се прокопава планината , пръстта се изкопава, тунелът се изгражда и след това върху направения тунел хълмът се възстановява.
 
На 22 декември мин. год. комисия е направила замерване, съобщи кметът Янакиева. , на посочените терени за депа са установени 180 хил. куб. метра земна маса. Според фирмата строител за постоянно депониране от тях са само 37 х. кубика. Останалата част щяла да се връща върху тунелите.В миналите месеци, особено през пролетта и лятото кметове на населени места и граждани сигнализираха за депонирана пръст извън депата - върху земеделски земи и в сухи дерета. Управителят за България на фирма „Мапа Дженгиз" Тургут Аксакал отрече да е имало такива случаи и заяви, че подобни нарушения трябва да се доказват от прокуратурата., т. е. щом няма заведени дела - значи не е депонирана пръст.
 
Срокът за довършване на магистралата е сериозно заплашен, но не от високата цена за депониране на земната маса. Заплатите, които получават българските работници, все още са три пъти по-ниски от тези на турските им колеги. На обекта има видимо малко работници. Качеството на работата също се поставя под съмнение. На фона на всичките си неудачия от турската фирма продължават да убеждават, че до края на годината аутобана ще бъде завършен. Дали?
 

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.