iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Пернишката болница лекува денонощно

Здравните заведения ще предоставят и социални услуги
Лечебните заведения за болнична помощ ще трябва да осигуряват непрекъснато 24-часово изпълнение на лечебната дейност по медицинските специалности, за които имат получено разрешение. Това предвиждат промени в Закона за лечебните заведения, одобрени от правителството на 30 декември миналата година. Предложени са промени и на критериите при разработването на националната и областните здравни карти, които включват съответствие на дейността на лечебното заведение с утвърдените медицински стандарти, осигуреност на лечебното заведение с медицински кадри на основен трудов договор, налична и технически изправна медицинска апаратура, възможност за 24-часов прием на пациенти. Съответствието на клиниките, отделенията и секторите в лечебните заведения за болнична помощ с тези критерии е условие за получаване на финансиране със средства от републиканския бюджет или от бюджета на НЗОК.
 
С измененията в закона отпада определянето на видове лечебни заведения за болнична помощ според териториалния им обхват - районни, областни, междуобластни и национални, поради несъответствието на този принцип с принципа на свободния достъп на пациентите до медицинска помощ.
 
Отпада определянето на болниците като многопрофилни и се предлага определение на болница и специализирана болница. Според промените болница е лечебно заведение, в което има сектори, отделния или клиники по медицински специалности. Специализирана болница пък е лечебно заведение в което има сектори, отделения или клиники по една медицинска (дентална) специалност. Уреждат се и критериите кога една лечебница може да има статут на университетска.
 
Приетият законопроект предвижда възможност в болниците за активно лечение да се разкриват структури за долекуване и продължително лечение или рехабилитация, като в тази насока ще има нови клинични пътеки.
 
Хосписът се определя като лечебно заведение, когато в него се осъществяват палиативни грижи за терминално болни пациенти. Според промените диспансерът отпада като вид лечебно заведение. Създават се центрове за психично здраве на мястото на психодиспансерите. Регламентирана е възможност хосписите, домовете за медико-социални грижи и лечебните заведения за стационарна психиатрична помощ също да предоставят социални услуги по Закона за социалното подпомагане. Чрез закона се облекчават режимите по регистрация на лечебните заведения за извънболнична помощ от Регионалните центрове по здравеопазване (РЦЗ) и по издаване на разрешения за осъществяване на лечебна дейност. Законопроектът предвижда отмяна на забраната за създаване на болнични настоятелства към лечебните заведения за болнична помощ.

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.