iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Съветничката Галина Асенова: Сдружение ще чисти боклука на Перник от догодина

Общинската съветничка Галина Асенова е публикувала обстоен материал в своя блог, част от пернишката "Блогосфера", относно проблема със сметосъбирането в община Перник, определянето на таксата за битови отпадъци в общината и заплащането на фирмата, която извършва дейността по сметоизвозване. Асенова пита защо след като няма драстично поскъпване в цените на основните горива, а през тази година ще започне и разделно събиране на отпадъците от друга фирма, нейните колеги от център-дясно в Общинския съвет са гласували  609 502 лв. повече в сравнение с 2009 г. за сметосъбиране през тази година. Ето и целия материал на съветничката от групата на социалистите, която има опит като младши експерт в Министерството на околната среда и водите:
 
Началото на годината идва с нова надежда и нови планове! Всички искаме да ни е чисто, вкъщи, в офиса, на улицата, в градинката пред блока. В същото време генерираме и изхвърляме огромни количества боклук, които дори не можем да си представим какъв годишен сбор образуват. „Замърсителят плаща", гласи европейският еко-принцип, но какво се случва с боклука, за който си плащаме? Кратки разсъждения по темата, защото който плаща заслужава минимум познание. За услугите по събиране, извозване и обезвреждане в депа (и други съоръжения) на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в местата, в които живеем,  плащаме такса битов отпадък, което ни действие е регламентирано от Закона за местните данъци и такси. Средствата отиват в касата на общината, а кметът и общинският съвет определят начина, по който ще изразходват тези средства, така че да изпълнят законовите си ангажименти спрямо жителите на общината. Това пък тяхно действие е уредено от Закона за управление на отпадъците.
През 2005 година, независимо че съществува общинското предприятие „Комуналстрой" ЕООД, Община Перник обявява на търг услугите за сметосъбиране и сметоизвозване, обезвреждане на отпадъци в депо и чистота на обществените територии (метене и миене на улици, зимно почистване). „Комуналстрой" ЕООД не се явява на търга, поради наличните данъчни задължения и невъзможността с тях да участва в тръжната процедура, а търгът е спечелен от „Стройинженеринг 94" ЕООД, като фирмата е предложила най-ниска цена за обявените услуги. В първоначално зададените параметри не са заложени ясни критерии, на базата на които ще се оценяват бъдещите дейности. Оставена е възможност към сключения договор за 8 календарни години, всяка година да се подписва анекс за сумата на услугите по трите пера, на базата на приета план-сметка от Общински съвет Перник. Така през 2005 г. сумата по договор е 1 758 744 лв., 2007 г. - 2 301 749 лв., 2008 г. - 2 695 227 лв., 2009 г. - 2 889 000 г. Цената на услугите се променя в зависимост от промяната на часовата ставка и промяната на цените на горивата.   В края на отиващата си 2009-та година, Общинският съвет на Перник прие план-сметката за битови отпадъци, съгласно която ще бъдат изразходвани сумите, идващи от такса битов отпадък през новата 2010 година. Размерът и на приходната, и на разходната част са увеличени в сравнение с 2009 г., поради регистрирането на нови обекти на територията на общината, както и вследствие на разделянето в начина на таксуване на жилищните и нежилищните имоти на физическите лица. При 100 % събираемост на приходите от такса битов отпадък, 2 211 644 лв. ще идват от физическите лица, а 3 154 592 лв. - от таксите на юридическите лица. Промилът за таксата, който ще бъде гласуван в началото на 2010 г., на базата на така направените разчети, ще остане непроменен за перничани.   Общинската администрация, в лицето на Кмета, след изготвен анализ и обосновка по отделните пера, предложи на общинските съветници проекто-план-сметка, която съветниците отхвърлиха с мнозинството от гласовете си. Срещу направеното предложение на администрацията, Комисията по бюджет и финанси направи свое, което бе прието с гласовете на „Съюз за Перник-ЗНС-ХСС", „Демократи за Перник-СДС-ДСБ-ССД-ДП", „ГЕРБ-ВМРО-БНД" и Атака. От провелите се обсъждания в залата стана ясно, че зад предложението стои изготвена друга обосновка на цените от фирмата-изпълнител на договора, което е отправено към комисията и прието от нея, независимо от направеното възражение от страна на администрацията и отделът по екология, на последното заседание на комисията.
Така, през 2010 г. цената на услугата по договор със „Стройинженеринг 94" ЕООД става 3 498 502 лв., с 609 502 лв. повече в сравнение с 2009 г. (бел.ред. сумите по договора са отбелязани с тъмен шрифт в План-сметката за такса БО).
Няма увеличение на цените на горивата, нито променена часова ставка за услугите по предварителните данни на общинската администрация. В допълнение, очаква се през първите месеци на 2010 г. да бъдат поставени новите контейнери за разделно събиране, предоставени от фирма „Импакт корпорейшън" АД (фирмата, с която Община Перник е сключила договор за разделно събиране на отпадъците от опаковки, съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците), като цветните контейнери вече са пристигнали на склад в града. Причината да не бъдат поставени до момента е в липсата все още на сепарираща инсталация, изграждането на която бе на два пъти блокирана от мнозинството общински съветници. Със съдействието на общината, „Импакт корпорейшън" е намерила частен терен, на който ще изгради необходимата инсталация. Очакванията са системата да започне да функционира през първата половина на годината, а с нея да бъдат намалени и машиносмените на фирма „Стройинженеринг 94" поради пренасочването на количествата битови отпадъци към цветните разделно-събиращи контейнери.
Потоците от общо събираните битови отпадъци би следвало и да бъдат намалени по друга линия. На последното си заседание, Общински съвет Перник прие цял пакет от документи, отнасящи се до изпълнението на националното и европейско екологично законодателство на местно ниво. Част от него е и Наредбата за управление на отпадъците, съгласно която трябва да се създадат условия за разделно събиране и на излезли от употреба луминисцентни и други лампи, съдържащи живак, на излезли от употреба моторни превозни средства, негодни за употреба батерии, излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, строителни отпадъци. Друг от документите, Общинската програма за управление на отпадъците, също работи в тази посока, въпреки че след преразпределянето на средствата по план-сметката, не е съвсем ясно ще има ли достатъчно налични средства за изпълнението на една голяма част от предвидените дейности.
Това по всяка вероятност е и последната година за фирмата, в която ще извършва в такъв вид опериране на депото за битови отпадъци. След като Община Перник подпише дългоочаквания договор и успее да доизгради окончателно регионалното депо, същото би следвало да се администрира от междуобщинско „Регионално сдружение за управление на отпадъците", по нормите на европейското и българското законодателство. Практиката в пилотните български общини показва, че такова сдружение управлява и процесите по сметосъбиране и сметоизвозване и опериране с претоварващи станции в целия регион, който ще се обслужва от депото.   Трудно ми е да си представя как ще превърнем в практика европейските принципи за управление на отпадъците. Проблемът е изключително сериозен и нито една страна (кмет, общинска администрация, общински съвет, частни партньори, население) не е изключена от отговорността за неговото разрешаване. А ако стоим встрани от масата на консенсуса, през следващите няколко години ще започнем да плащаме жестоки глоби за собственото си неразбиране. Не някой друг, а ние - най-големите производители на отпадъци, жителите на общината.
В отговор на постоянните недоволства на организациите, защитаващи бизнес интересите,  бизнеса трябва да се замисли и за социалните аспекти и отговорности пред обществото, които поема, ставайки част от общинската система.
Ето няколко наистина интересни и съдържателни статии, които обаче отразяват само едната страна на медала. Колкото и добри да са направените правни анализи, едва ли под „създаване на пазарни стимули за намаляване количеството отпадъци и оптимизиране на дейността по събирането им" се има предвид защитата на частни интереси по горе описаният начин. За да постигнем една наистина „справедлива" такса битов отпадък, е необходимо първо да създадем условия за определянето й на база количества генериран отпадък, да се погрижим за информираността на населението и внедряване на нови системи за отчитане, за което разбира се пари през тази година не останаха!  
 
Друго не ни остава, освен да си пожелаем: Мирна и чиста 2010 година!
Галина Асенова
 

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.