Както iPernik и информира общинската съветничка от БСП в Перник Галина Асенова е избрана за зам. председател на Националното младежко обединение на БСП. Ние взехме интервю от Асенова дни преди изборът и, когато тя заяви, че ще се кандидатира за председател. Ето какво казва сега Асенова относно насоките си за работа за в бъдеще в ръководството на организацията пред "Съперник":
Защо Ви поканиха за заместник председател на МО в БСП и защо приехте?В началото на седмицата се обади председателят на Младежкото обединение и ме попита дали искам да бъда част от неговия екип, като неговата визия за моето участие в състава на оперативното бюро е в частта "връзки с гражданското общество". В програмните документи и програмата за идейно развитие на БСП, както и в програмата за действие на Младежкото обединение, е заложена идеята, че трябва да отворим партията навън към гражданското общество, че трябва да се научим да чуваме гласа на хората и да прилагаме това, от което те се нуждаят в нашите политики. Затова председателят предложи този сектор на мен - първо защото съм областен координатор на направлението за работа с неправителствени организации, което е към НС на БСП за Перник. За съжаление то не беше достатъчно добре развито, не можахме да направим добра мрежа за работа докато бяхме на власт, но се надявам това нещо да проработи в Младежкото обединение. Второ поканиха ме, защото имам някакъв опит в неправителствения сектор, тъй като той е един от основните механизми като структура на гражданското общество, на неправителствените организации. И на трето място, тъй като в позицията си на общински съветник в момента това е част от моята работа - да търсим проблемите на хората и да ги защитаваме в общинския съвет. Приех тази голяма отговорност, защото смятам, че наистина имаме сериозен дефицит на всички нива - и в общинските съвети, и в администрациите, и в политическите партии именно от разработката на такива механизми за връзка с гражданското общество. Европейските практики примерно показват, че на всяко едно ниво се използват консултативни съвети, не се взима нито едно сериозно решение, което е с обществено значим характер, в което да не участват граждани, НПО, бизнес, изобщо целевите групи, към които е насочено това решение.
Какви са Вашите приоритети и с какво ще се заемете от тук нататък?Аз имам много идеи, които да разработим и да накараме хората да използват чрез Младежкото обединение в съвсем краткосрочен план. След заседанието на Националния съвет имахме и първо заседание на оперативното бюро, на което се постарахме да се опознаем малко повече в частта експертност на всеки един от нас, за да видим как можем да се съвместим, как по-лесно да работим. Оказа се, че две трети от състава на бюрото в момента работи или в консултантски фирми, или има сериозен опит в неправителствения сектор, а също и в местното самоуправление. Тъй като в момента е актуален Бюджет 2010, актуална е и темата за бюджетите на общините като част от него, а и след две години предстоят местни избори, ние решихме основно да се концентрираме в тази посока. В най-краткосрочен план се планира да се направи една национална среща на млади общински съветници от БСП, където ще формулираме основни направления за работа през общинските съвети чрез гражданското общество към общинските администрации, така че да бъдем от максимална полза за хората, като на първо време ще се съсредоточим върху младежките дейности - това, което ни е най-близко като функция на организацията.
По отношение на частта младежки дейности в общинските бюджети, по отношение на съществуването на консултативни съвети по младежка политика, ще разработим една проектна идея - ще създадем две експертни работни комисии по местно самоуправление и работа с младежки НПО и младежките консултативни органи, които бяха създадени през миналата година към бившата Държавна агенция за младежта и спорта. Там има един много сериозен ресурс от млади хора, които са работещи. С оглед на това, че в момента за пореден път се обсъжда националната стратегия за младежта, която би трябвало да приключи в рамките на този месец, смятам, че ще имаме една много добра основа за работа, тъй като ще се стремим да използваме готовия младежки ресурс чрез младежките организации и тези съвети на местата, където съществуват. Трябва да изготвим много бързо едни регистри на такива съвети там, където са създадени, да направим бърз анализ и преглед на това в кои общини има такива програми за младежки дейности. Аз много се гордея, че Перник е една от общините, а те са много малко, които има програма за младежки дейности, заедно с Варна Пловдив и София.
За в бъдеще ще работим първо в посока връзки с НПО, които са изключително секторно насочени, каквито са например екологичните, защото в тях има съсредоточен един сериозен експертен потенциал от еколози. Тези хора могат да бъдат използвани както като консултиращи органи в комисиите на общинските съвети, така и като консултиращи органи на нашите народни представители, чрез които те да разработват и свои предложения в парламента. Не сме сигурни до колко тези организации ще поискат да работят с БСП, с оглед на това, че в момента партията е изтласкана в един по-краен ъгъл на политическата сцена, но аз се надявам да намерим хора, които по екпертен начин да погледнат на тази наша инициатива и да искат да работят съвместно с нас.
По отношение на студентските съвети аз нямам опит в това отношение. Политическите партии и в частност БСП до момента не работят достатъчно добре със студентските съвети. Самите студентските съвети имат сериозни проблеми по между си - до колкото знам има четири национално представени студентски съвета. По тази причина има отделен човек, който ще работи с тази тема - Вероника Дерибалтова. Там с малки стъпки ще се опитаме първо да ги идентифицираме, да направим връзки с тях, за да се опитаме да ги подкрепяме в техните проблеми. С новия бюджет 2010 става ясно, че частта "Финансиране на образовнието" в сравнение с миналата година ще бъде сериозно занижена. Субсидията за държавните висши училища е намалена, съответно тези училища трябва да намират от някъде средства за тяхното съществуване. Притеснението ни е, че това ще се отрази на студентите в посока на увеличение на техните такси, а ремонтите на студентските общежития, на цялата база, който започна, по всяка вероятност ще спре. Ние напълно осъзнаваме, че ситуацията в България е сложна, с оглед на икономическата криза и в европейски и световен план, ето защо не отправяме никакви обвинения към правителството. Но за да не стигат студентите до там, че да излизат на улицата и чрез стачки да предявяват своите искания, смятаме, че по-добрия начин е да съществува механизъм, по който те ясно и точно да поставят своите проблеми, а политическите партии в крайна сметка за това съществуват - за да идентифицират тези проблеми и да ги отнесат там където е необходимо, в случая - парламента.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!