Перник прие за вечни времена частица от светите мощите на своя небесен покровител св. Иван Рилски. Като небесен знак слънце озари града за великото събитие.
Светинята е дарение от Рилския манастир с благословията на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Максим и по решение на пълния състав на Светия Синод на БПЦ. Положена в специално изработена за случая сребърна мощохранителница святата частица беше донесена лично от игумена на Рилската света обител Негово Преосвещенство Адрианополски епископ Евлогий, съпроводен от монаси от манастирското братство, и беше предадена за съхранение и пребиваване в Перник на местната църковна общност.
Кортежът от Рилския манастир беше посрещнат в началото на града в кв. Бела вода от представители на общинската управа и съпроводен от полицейски патрул премина през целия град.
Градската управа, миряни и граждани посрещнаха светинята с тържествена церемония пред Двореца на клтурата, където от миналата година в знак на признателност към будителската дейност на Преподобния Рилски чудотворец стои негова скулптурна фигура. Събрани от рано в централния градски храм, носещ името на светеца, в церемонията се включиха над 40 духовници - архиереи, свещеници и монаси, водени от Знеполския епископ Йоан, викарий на Софийския митрополит и архимандрит Григорий, протосингел на Светата Софийска митрополия. Специално за събитието бяха пристигнали и двама духовници от Боларус и Русия.
За приемането в Перник на светинята беше отслужен кратък молебен от преосветените епископи Йоан и Евлогий. След църковния чин те произнесоха приветствени слова, на които с думи на благодарност отговори кметът на Перник Росица Янакиева. Тя беше редом с духовниците както е било още от византийско време, когато императора и патриарха са били заедно. (словата се публикуват отделно).
Игуменът на Рилската света обител преосвещеният епископ Йоан благопожела на всички перничани да бъдат достойни за светинята с мъдър и благопристоен живот. "В своя завет свети Иван Рилски завеща да живеем дружно, братски и с любов. Честит и благословен празник и нека свети Иван Рилски да закриля този град от беди и злощастия. Нека почива тук, а ние ще се постараем да бъдем достойни за него", каза епископ Йоан.. В отговор кметът на Перник Росица Янакиева отправи искрени благодарности към Негово Светейшество патриарх Максим, като заяви, че перничани ще извървят своя път към добруването на града и заръча тези думи да му бъдат предадени.С литийно шествие през централния площад на града, съпровождано от камбанен звън и песнопения, светият дар беше пренесен в храма „Св. Иван Рилски" и беше поставен на отреденото място в центъра му за поклонение. В присъствието на многобройните богомолци беше отслужен молебен Канон към св. Иван Рилски. През цялото време песнопенията се изпълняваха от столични псалти под ръководството на Андрей Касабов.
Прошенията, моленията и деятелностите, за да заслужи Перник тази великата чест продължават от няколко години. С тази духовна кауза се натовари Обществен съвет за духовна просвета, създаден като гражданска инициатива на 1 ноември 2005г.. Тя беше подкрепена и от градската управа. Сега Духовният съвет се надява, че утвърждаването на православните ценности в обществения и културния живот и в образованието ще стане трайна и последователна политика на община Перник.
Изследователи и тълкуватели на житията на светията твърдят, че има данни за неговото подвизаване в пещера в местността "Кървавото", близо до пернишкия манастир "Св. Пантелеймон", около манастира "Св. Никола" до село Кладница, в местността "Живата вода" край с. Боснек, в пещера в земенския край. През 1469г. при пренасянето на мощите от Търново в Рилския манастир те са нощували между софийското село Мърчаево и пернишкото Рударци, както и край радомирското Старо село. На тези места сега там са изградени параклиси, носещи името на светеца.
Според архиереите това е петият по ред случай, когато Преподобният Пустинножител допуска да бъде отделена частица от мощите му. На 6 октомври една част от тях беше пренесена във Велико Търново, където частните му мощи са пребивавали от 1195 до 1496г. Известно е, че св. Йоан по Божие допущение проявява особена ревност за това кога и къде да пребивава нетленното му тяло след успението. Познати са и случаи как Господ строго е наказвал онези, които са дръзнали да похитят или унизят мощите на св. Йоан Рилски.
Над Перник, докато траеше тържествената, несравнима с нищо в историята церемония, не спря да грее слънцето.
видео: dobrinite-news.com
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!