С проект за 3 000 лв. младежкото сдружение „Обектив" направи благоустрояване в местността „Св. Спас" в подножието на хълма „Кракра" в Перник. Младежите направиха приветлива обстановката около уникално откритие след археологически разкопки в подножието на хълма с пернишката твърдина.
Преди пет-шест години след упорита работа през цялото лято в подножието на крепостта на войводата Кракра в местността, наричана кой знае откога „Св. Спас", археолозите откриха уникална базилика от раннохристиянската и ранновизантийската епоха. Поради липса на средства обектът беше „замразен", и не само, но дори и забравен. Оказа се, че за много хора това несравнимо по стойност богатство е било неизвестно. Мястото около разкопките беше обрасло с храсти и трева и беше недостъпно не само за човешки крак, но и за поглед.
Благодарение на предприемчивостта на младите хора, сега районът на разкопките, започнали заради спомена на местните жители, че там е имало параклис и открили три храма, строени един над друг в различни епохи, вече е облагороден. .
Почистени от дивата растителност са около два декара от околността. Посадени са ниски храсти, монтирани са пейки и съдове за смет. Информационна табела разказва за уникалрността на открития храм. До хората от близките квартали са разпратени информационни писма, за да им бъде обяснено какво е направено с молба да помагат за опазването му.
Младежите от „Обектив" са открили и дарителска сметка за обекта, съобщи председателката на сдружението Станислава Генадиева. Работите по благоустрояването са дело на самите младежи под ръководството на техния колега Павел Станоев, управител на разсадник за декоративна растителност в село Долни Раковец и на неговата майка. Желанието на младите хора е с последващи проекти да продължат да са полезни за социализирането на паметниците от древността. С набраните по сметката дарения смятат да помогнат за направата на навес над базиликата, където археолозите искат да продължат изследванията си.
На представянето на видимия резултат от осъществения проект освен младите хора от „Обектив" бяха и директорът на Регионалния исторически музей Симеон Мильов, археоложката Василка Паунова и други музейни работници.
Симеон Мильов: Най-хубавото е, че това се случва
Най-хубавото е, че това се случва, каза директорът на Регионалния исторически музей Симеон Мильов. Когато тръгва голям проект винаги питат какво е направено преди това, а ние казваме „нищо", поясни той като подчерта значението на направеното от младежите. Той припомни, че отдавна има проект за издигането на навес над разкопките за запазването им от атмосферните влияния.
Местността е на един от постъпите към крепостта на Кракра и край ценната базилика е открит каменен път, който води направо към портите на калето. През младежкото археологическо лято бяха почистени и голяма част от пътеките и стълбите към самата крепост.
Василка Паунова: Младежите са ни съмишленици
Благодаря на младежите за прекрасната им инициатива, вече ги чувствам като съмишленици, заяви археоложката Василка Паунова. По думите й младите хора са оценили единствени обясненията й за това колко е важно това място за града и историческата памет на селището Перник.Всяко място в страната с името „Свети Спас" се смята за най-святото за населеното място, подчерта тя. По думите й ако има уникална църква на хълма Кракра, това със сигурност е базиликата от раннохристиянските времена - единствана по рода си в страната. Откритият около нея некропол е в пряка връзка с този от „Зарина нива", където се правиха разкопки това лято.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!