iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Трънската Пепеляшка се метнала на дядо си

Иванка Янакиева заминала за Германия с ученическата престилка. В актьорската фамилия от Джинчовци голямата звезда е Ива Ваня.
 
Една от първите изпълнителки на хита на 20-ти век "Лили Марлен" заминала за Германия с ученическата престилка. През 1922 година гимназистката Иванка Янакиева емигрирала в Берлин, водена единствено от мечтата си да стане актриса. С типичния трънски инат 17-годишното девойче , което дори не знаело немски, само написало своята приказка за Пепляшка от Джинчовци. Приемайки артистичния псевдоним Ива Ваня, сънародничката ни се издига до висините на европейското кино и става първата и единствена българка снимала се в немите филми. Тя е втората жена в света, изпяла любимата песен на Вермахта, чиято музика написал не кой да е, а съпругът й Норберт Шулце. Българката е вероятно и първата нашенка с актова фотография.
 
Дарбата да влиза в роля Ива Ваня наследила от дядо си. Старецът бил такъв самороден талант, какъвто се ражда веднъж на 100 години, разказват потомците му. Сред най запомнящите се театри, които устроил на съселяните си, бил спектакълът със собственото му погребение. Дядо Янаки се престорил на умрял, легнал в ковчега, покрит с покров и чемшир, търпеливо изчакал да го понесат към гробищата и надигайки се от ковчега, направо ужасил дошлите да го изпратят хора. Процесията, начело с попа, се разбягала, мислейки че Янаки е вампирясал. Сред първите, които побягнали били жена му и децата му, които били посветени в сценката. Никой от тях обаче не посмял да се противопостави на черния хумор на стареца, защото думата му била закон вкъщи.
 
 
Историята с мнимото погребение на дядо Янаки разказва внукът му Илия Богоев който от ранна пролет до късна есен се преселва от София в Джинчовци. Илия е позатегнал къщата, строена от дядо му, с майсторлъка, който имат само трънските дюлгери. Запазил е Една от първите изпълнителки на хита на 20-ти век "Лили Марлен" атмосферата на стария дом - вратите, дюшемето, железните кревати са непокътнати още от 1905 година. Стои си старият каменен зид, подновил е само портите. В тази къща е живял и бащата на Ива Ваня - Никола. Самата актриса е родена на път между София и Карнобат и голямата й любов към ездата, биографите й обясняват с първото нещо, което новороденото момиченце видяло - опашките на конете.
 
Селото, откъдето тръгва рода на Ива Ваня е досами прекроената от Ньойския договор граница. Някога в него е имало над 300 жители. Зимно време сега тук остават трийсетина. Но и те са достатъчни, за да продължат да пишат историята на този причудлив край - едно от останалите все още неподправени райски кътчета на страната ни. И ако някой мисли, че в Знеполе са се раждали само строители и партизани, жестоко се лъже. Фамилията на дядо Янаки е най- красноречивото доказателство, че от този край се е пръкнало и цяло ято таланти. Двама от братовчедите на Ива Ваня споделят артистичната й съдба, изигравайки стотици роли в българския театър и кино. От рода на звездата в предвоенна Германия са актьорите-братя Преслав и Найчо Петрови. Илия до днес пази като най-свиден спомен в джинчовския си дом плакати, афиши, книги - за и от талантливите му роднини. А като подарък от вуйчо му Преслав е останала дърворезбата-орнамент над полилея в една от стаите на къщата му.
 
До Преслав и Найчо застава и още една звезда - от световен мащаб. Сестрата на Ива Ваня - Цветана е прима балерина в Бразилия. Танцьорката става известна с артистичното име Жулиета. В книгата си "И ако това не е живот!", Преслав Петров пише: " Живко Бисеров някога един от първите балетисти в Софийската опера, разказваше на своите колеги, между които бях и аз, за голямата балетна звезда. Това, което чух не ме порази, защото го знаех от баща й- вуйчо Никола, но го приемах с резерви. Жулиета, моята първа братовчедка, в битността си на балерина, е била отрупана със злато във вид на лаврови венци. Сам министър- председателят на Франция, ако се не лъжа Даладие, й поднася лавров венец."
 
И това, ако не е приказка...
Цял Берлин ми се покланя, аз съм българката Ива Ваня!
 
Това е припевът на една от най- популярните песни от 30-те години в Германия. Пеела я е, както се досещате, нашата Ива Ваня. Старт в кариерата й дава известният режисьор Робърт Вине, поверявайки й роля във филма му "Имах един приятел". Екзотичната й красота и неподправения талант й осигурили още няколко роли. За кратко време бедното българско девойче Иванка Янакиева се превръща в новата Дива на немското кино Ива Ваня. Берлин луднал по нея. Снимката й стояла на пощенски картички. На 25 години българката получава короната за най-красивата жена в Берлин. Наградата била "Мерцедес-Бенц кабриолет". Фурорът й в киното продължил и през 1934 г. Заради успехите си актрисата била поздравена лично от Гьобелс. По същото време българката се запалила и по конния спорт и станала шампионка на Германия. Успоредно с това записвала и грамофонни плочи с шансони и канцонети.
 
 
"Лили Марлен"- историята на един войникФеноменът "Лили Марлен" ще остане в историята като може би най-популярната песен в света.
Преведена на 48 езика, тя продължава да се пее и по другите фронтове след Втората световна война - в Алжир през 1968, Виетнам, Косово, Афганистан. Истиският й успех обаче е през 1941 година, когато Радиото на Вермахта я излъчва за Африканския корпус на Ромел. Говори се, че когато я чул за първи път Гьобелс не я харесал, защото смятал, че тя ще демотивира армията. Скоро обаче песента става истински хит. Изпълнявали са я Марлене Дитрих, Едит Пиаф, Жозефин Бейкър, Зара Леандър, Лале Андерсен. Ива Ваня е сред първите й изпълнителки. Трънчанката я е изпяла и за първи път на български език.
 
 
Брилянтният руски на Ива Ваня ги спасил от линчБрилянтният руски на Ива Ваня, спасил семейството й от линч при завземането на Берлин от Червената армия. В родината си като ученичка актрисата научила перфектно езика на Толстой от своя приятелка, чийто баща бил белогвардеец. Десетилетия по-късно руската реч се оказала спасителна за нея и близките й. След разделянето на Германия семейството успяло да напусне Берлин и се преместило в Хамбург.
 
Годините след 1945 г. се оказали трудни за нея и за съпруга й Норберт Шулце. Те били заклеймени като привърженици на Хитлер, въпреки че никога не са поставяли изкуството си в услуга на неговата власт.Двамата решили да отпътуват за Бразилия при сестрата на Ваня - Цветана. Не след дълго обаче се завърнали в Хамбург, защото получили предложения за нови ангажименти. Семейството има двама синове. Единият става композитор, а другият - режисьор. Ива Ваня умира на 86-годишна възраст.
 

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.