Половината от 15-годишните у нас са функционално неграмотни, т.е. не разбират текст, който четат и не могат да попълват успешно различни документи. Това се казва в доклада на \"Отворено общество\" \"Децентрализация на училищното образование\". В периода 2000-2006 г. делът на 15-годишните ученици, които не достигат минималните стандарти - т. e. са функционално неграмотни, нараства с повече от 10% и вече надхвърля 50 на сто от българчетата на тази възраст. В доклада се отбелязва още, че в сравнение с повечето си европейски връстници 15-годишните ученици у нас имат по-слабо развити умения и компетентности за практическо решаване на проблемни ситуации. Резултатите от международно изследване през 2006 г. поставят България на предпоследно място сред страните от Европейския съюз, като с по-лоши резултати е единствено Румъния.
От всички 57 страни, участвали в проучването, България е 41-ва в областта на природните науки, 43-а по отношение на четенето с разбиране и 46-а по математика. Една пета от ромите в училищна възраст изобщо не знаят да четат и да пишат.
\"Докладът, който представяме, има за цел да повлияе на политиките в образованието през следващите четири години. Трябва да се въведе система за самооценяване в училищата. Тя ще се извършва от екипи от учители, родители, експерти, ученици, журналисти по различни критерии. Ще се следи за процеса на работа на екипите в училище, преподаването в клас, взаимодействието с родители и неправителствени организации, удовлетворението на родители, учители и деца\", обясни Илко Йорданов, експерт в \"Отворено общество\".
Според организацията са налице слабости в усвояването на средствата за образование.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!