„Какво ще направя за Перник ако бъда избран за депутат в Българския парламент?\"
беше темата на дебат, организиран от националния проект „Нови европейски стратегии за политика и икономика\" (НЕСПИ) в Перник. Самият проект е нов, създаден е по идея на инженери и икономисти. Те ще подкрепят партии и личности, споделящи тяхната програма за икономическо и обществено-политическо развитие, изложена в 12 точки. От НЕСПИ имат и намерение кда предоставят на гражданите възможността за информиран избор посредством такива дебати. Организатор на проекта за Перник е Владимир Цветков, който е управляващ директор на фирма \"Спектрон\", както и кандидат за мажоритарен депутат от БНС-НД.
Около масата в Конферентната зала в Двореца на културата седнаха кандидати за народни представители от Синята коалиция, ГЕРБ, ССД, Български национален съюз - Нова демокрация, както и представители на гражданското общество - сдружение МЛАДЕЖ, Общински Младежки Съвет, Патриотично обединение -НЛ, Туристическо дружество \"Кракра\". През призмата на местни проблеми и практики, които не се харесват на гражданите бяха визирани редица теми за законодателни промени. Чрез начина на продажба на общински имоти,нагласени обществени поръчки и търгове и промяна на предназначението на терени, участниците в дебата изтъкнаха редица несъвъшенства в сегашните закони, позволяващи лесното им заобикаляне.
Подчертана беше нуждата петимата депутати от Перник да работят като екип, както и необходимостта те да са на разположение, когато гражданите искат среща с тях. Изказа се мнение, че в условията на криза народните представители трябва да обръщат специално внимание на бизнеса. Не само на едрия, който има основополагащо значение за местната икономика, но и на малкия и среден бизнес като начин за насърчаване на предприемачеството у перничани. В момента, според кандидатите за депутати, най-много спънки гражданите виждат именно във взаимодействието си с администрацията, благодарение на висока степен на корупция, бюрокрацията и неравнопоставеното третиране, включително по политически и \"приятелски\" принцип. Ниската активност сред общинските съветници също беше тема на размисъл. А като конкретно предложение, подкрепено от участниците, излезе въвеждането на преференции без долен праг при избор на кандидати в пропорционалните листи на партии, както за национални, така и за местни избори. В момента много политици не са активни пред избирателите си или не се чувстват отговорни пред тях, именно защото бъдещето им в местната и национална власт се определя от партийните ръководства, не от гражданите.
Малко по-късно, след дебата на специална пресконферениция от Коалиция за България изразиха упрек към опонентите си, че не са се озовали на тяхна покана да дебатират проблеми на здравеопазването и поискаха всяка от листите да покаже, разкаже или представи своите приоритети за Перник. В същото време, на инициирания от гражданска структура дебат нямаше техен представител.
Действията на \"Коалиция за България\" по време на предизборната кампания бяха сред най-коментираните в Двореца на културата. Беше изказано мнение, че неолкократно общинската администрация си е позволявала да харчи бюджетни пари в полза на кампанията на Весела Лечева и мажоритарната листа на БСП.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!