Президентът Георги Първанов посети днес Перник по повод 80години от обявяването на селището за град. Държавният глава се включи в празничното шествие до паметника на Кракра Пернишки, като преди това отговори на въпроси на журналисти.
Помолен да коментира думите на лидера на ДПС Ахмед Доган в с. Кочан, Георги Първанов заяви, че не приема такава постановка. Трябва да е ясно, че не може да има друг инструмент освен закона, заяви президентът. Той припомни, че и друг път се е изказвал против разпределение на сфери на влияние на отделните коалиционни партии вътре в рамките на самите министерства. \"Нека да е ясно, че демокрацията предполага че партиите в т.ч. и особено управляващите да имат да имат своите стратегии, да имат своите програми за управление. Конкретните проекти са работа на самите министри и технинте екипи. Оттук нататък правилно поставихте въпроса за говоренето. Отдавна вече няма кампания, просто има една кавга. Всеки дебне какво е казал другия и му отговаря по възможно най-грубия, безпардонен начин. Никой не се занимава с това как ще изведем страната от кризата така както правят другите държави. Никой не подрежда приоритетите, респективно политиката, чрез която ще трябва да реализираме тези приоритети. От началото на прехода, да вземзем дори и процеса на приватизация тези проблреми се решаваха вътре в партийните централи, колкото и да ни е неприятно да го признаем. Демокрацията предполага партиите, в т. ч. и особено управляващите, да имат своите стратегии и програми за управление, но конкретните проекти са работа на самите министри, на техните екипи\", подчерта Георги Първанов.
В отговор на въпрос не трябва ли да се поиска някаква отговорност от лидера на ДПС за това, че унижава авторитета на политиците и в частност на депутатите, президентът заяви, че отговорността на всеки политик ще бъде поискана от избирателя след няколко дни - на 5 юли. Няма по-голям политически съд, няма по-висока степен на отговорност за един политик от изборния вот, посочи държавният глава.
По отношение на провеждащите се партийни предизборни кампании Георги Първанов заяви, че отдавна вече няма кампания, а има кавга. \"Всеки дебне какво е казал другият и му отговаря по възможно най-грубия, безпардонен начин. Никой не се занимава с това как ще изведем страната от кризата, както правят другите държави. Никой не подрежда приоритетите, респективно политиката, чрез която ще трябва да реализираме тези приоритети\", заяви президентът.
Георги Първанов посочи още, че закъснението от два месеца в рутинната процедура за избор на началник на отбраната не е по вина на президентската институция. Той изтъкна, че вариантите, които са били приети не само за началника на отбраната, но и за целия команден състав, дават нова перспектива във военното командване. Там идват млади хора - генерали и адмирали с модерна натовска подготовка и доказани качества като командири по цялата военна йерархия, подчерта Георги Първанов. Той изрази надеждата си, че следващото политическо ръководство на Министерството на отбраната ще бъде на висотата на отговорностите за модернизацията на Българската армия, която няма алтернатива.
Ако мнението на 85 процента от българското население за въвеждане на мажоритарен вот, доказано по социологически проучвания, е каприз, нека да го припишат на президента, каза още Георги Първанов. Той повтори, че мажоритарното начало не е измислено от него или от неговия екип, то води началото си от раждането на демокрацията. Това, че българските партии, в т.ч. и ГЕРБ, не можаха да намерят своите силни личности или може би се притесняват, може би на тях им е много по-изгодно да сложат послушни, доверени хора, показва, че партиите не са дозрели за вкарването на личностния момент в една предизборна кампания. Чрез него партиите можеха да върнат доверието на своите избиратели, доверието в политиката изобщо, смята президентът. Той добави, че този шанс не е изцяло пропилян, но в значителна степен се хвърля сянка върху идеята за мажоритарния вот.
В отговор на въпрос за шансовете на отделните партии да успеят да съставят правителство, Георги Първанов заяви, че това сега е трудно да се прогнозира. Според него едно е, когато битката е принципна, когато има сблъсък на идеи и управленски виждания, друго е, когато се прескочи границата на личното - това предполага много по-трудни преговори.
В отговор на въпрос за хода на преговорите на страната с \"Газпром\", президентът заяви, че при подписването на договора с „Газпром\" ще настоява да бъдат огласени резултатите от наличието на посредници. Държавният глава посочи, че ще иска да се види колко стотици милиони е спечелил посредникът за сметка на българския производител и данъкоплатец и едва тогава да се пристъпи към подготовката на нов контракт. Очевидно е, че при това правителство няма да се подпише нов договор, но ще дойде време, когато следващото правителство ще трябва да предоговаря съществуващите условия. Ако наистина се окаже, че става дума за огромни печалби, то това със сигурност предполага да бъде отстояван българският интерес и да има нов договор без посредници.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!