iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Успение на Пресвета Богородица, Успение Богородично или Голяма Богородица

Успение на Пресвета Богородица, Успение Богородично или Голяма Богородица 08_1376560544

Успение на Пресвета Богородица, Успение Богородично или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници,. Честват го еднакво и православни,  и католици и други християнски деноминации.
 
Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението и?. Според преданието на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото и? тяло.
 
Българската православна църква отбелязва празника на 15 август.  ( по стар стил - 28 август).
 
Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот.
 
Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него.
 
Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица.
 
Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й.
 
Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва:
 
"Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни."
 
В памет на явяването й пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави "въздигане на хляба".
 
Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка.
 
На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки.
 
Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми.
 
На този ден  се правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести.
 
Честито и благословено да е името на  вчички  Марии!
 
Достойно е наистина да те ублажаваме, Богородице, присноблажена, пренепорочна и Майка на нашия Бог. По-чтима от херувимите и несравнено по-славна от серафимите, нетленно родила Бог-Слово, наистина Богородица, ние те величаем.
 
 
 

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.