Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Рахила Ангелова" в Перник е завършила първото полугодие на 2010г. с положителен финансов резултат от 196 хиляди лева. Това сочат финансовите отчети, представени в Министерството на здравеопазването.
Наистина сме постигнали такъв финансов резултат, потвърди управителят на здравното заведение д-р Вяра Церовска. Това обаче не е печалба, а сумата, на която възлиза разликата между стойността на извършената, отчетена и проверена работа и направените разходи за първото полугодие, обясни болничната шефка. Подобен положителен финансов резултат обаче се постига от много време насам за първи път.
Иначе здравното заведение продължава да работи в условия на задлъжнялост. През октомври миналата година, когато д-р Церовска стана директор, тя е заварила задължения към доставчици в размер на 1,7 млн. лв. До края на годината дълговете нарастват до 2 000 070 лв.
Увеличаването на задълженията се дължи на наложен запор по изпълнително дело от здравната каса за 102 хил. лв., вземания по съдебен спор от преди доста години с "Аптечно предприятие" за 363 хил. лв и платени отпуски и обезщетения при пенсиониране на персонал в размер на 109 хил. лв.
Сега дългът е свит отново да изходните 1.7 млн. лв. и непрекъснато се търсят възможности за намаляване на разходите. Персоналът на здравното заведение е оптимизиран до необходимия минимум, за да има качествена здравна услуга. С 60 хил. лв. годишно е намалена поддръжката на ВиК, отоплителната и ел. инсталацията. За охрана вместо договорините 8 506 лв., сега се плаща 5 500 лв. на месец. От административния блок са спестени по 8 хил. лв. месечно. Преди болницата е плащала по около 600 лв. месечно на автомивка. Сега за чистите линейки се дават по-малко от 100 лв. на месец.
Средната работна заплата за 2009 г. е 612 лв. срещу 523 лв. за 2008 г., а за първото тримесечие на 2010 г. вече е 637 лв.
Здравното заведение има нужда от спешни ремонти в детското и психиатричното отделения, където ще са нужни значителни капиталови разходи. Със собствени средства и без излишен шум сега се ремонтират болнични стаи и малки части от лечебницата. Ако Националната здравно осигурителна каса се разплати с дължимите суми и Министерството на здравеопазването покрие разходите за държавно делегираните дейности, в болницата ще се работи по-спокойно. Д-р Церовска е оптимист, че това ще се случи. Тя е решена до максимум да затегне кранчeтата, от които досега нахалост са изтичали средства и да ги вкара в полезни за болницата и пациентите дейности.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!