Петимата перничани покориха най-високия връх Митикас на планината Олимп в Гърция ( 2 917 м).
Любо, Иво, Калин, Добри и Виргиния за изкачвали заедно Мусала, Вихрен, Мальовица и други върхове, правили са преходи из Родопите, Рила, Пирин и Стара планина. В момента се подготвят за 15-дневен преход от връх Ком до нос Емине.
За прехода към и от Митикас казват, че това е разстояние, в което не изпитваш жажда, не усещаш дали ти е топло или студено, сякаш всички човешки и физиологични нужди оставяш в подножието на върха.
Отидохме да пием по една амброзия с боговете, шегува се Иво за предизвикателството Олимп. На върха обаче, не се сетих за почерпката. И сега продължавам да се чудя какво представлява амброзията - дали се яде или пие. Представям си я като много добър коняк, споделя интерпретацията си на темата за пира на боговете Иво, когото всички приятели наричат Шефа.
Сред поредната и най-сериозна до момента планинска авантюра, хората от групата научават повече за силата, която притежават и кой какъв е в трудни моменти. Шефа запазва самообладание. Любо е подготвен и физически и теоретически за планината. На Калин може да се разчита, след всяка своя стъпка той насочва погледа си и към другите, за да помогне, ако трябва. Вики е крехка, но само на физика и външен вид. В случая видът й заблуждава. Най-голямата й подкрепа в предизвикателства, като това, е съпругът й Добри.
Изходна точка за изкачването на върха е курортното селище Литохоро, разположено на брега на Егейско море на около 300 метра надморска височина. От Литохоро до началото на туристическата пътека в местността Приония на 1100 метра надморска височина води 17-километрово асфалтово шосе, разказа Любо. От Приония до хижата Спилос Агапитос, която е на 2100 метра надморска височина, е прокарана немаркирана, но добре различима туристическа пътека. За първи път, планината е изкачена през 1913 година, което е доста късно, отбеляза Любо. Има и паметна плоча на първият, който е покорил височината. От Спилос Агапитос изкачването е до скалния разклон Скала. Последната кратка част на пътеката от Скала до Митикас минава през стръмни участъци и точно там е голямото предизвикателство. Наклонът на 95% от участъка е 70 градуса, а отдолу има пропасти по 300-400 метра. Преди атаката към връх Митикас срещнахме над 60-годишен българин, който през 1974 година е изкачвал Олимп с Христо Проданов по северната стена, който маршрут е алпинистки.
Трудността идва и от пътеката, която е от ронлив камънак. Там ми стана ясно, защо тази планина е населена от богове, сподели усещането на приятелите си и Любо. Към това добави и мъглата, чието появяване засилва рискът при изкачването. Шегувахме се помежду си, че е по-добре да има мъгла, защото скрива ужасът от пропастите, допълни Любо. Сред клопките по маршрута той отбеляза Цепката на Афродита. За близостта ни до боговете на Олимп ни напомни и скалата, наречена Трона на Зевс.
На върха Митикас се срещхахме с още една група 5-6 българи и двама гърци. За някои от сънародниците ни това беше 5-то, 6-то изкачване. Разбирам ги, защото си струва, категоричен е Любо. На върха той си позволил пазарлък със Зевс, е именно да не им праща мъгла и дъжд. Разбра ме, каза Любо, защото иначе спасението ни беше единствено хиликоптер.
Митикас е вторият по височина връх на Балканския полуостров след Мусала. Планината Олимп е забележителна със своята богата флора за Югоизточна Европа. От 55 години Олимп е национален парк. В древногръцката митология това е домът на Олимпийските богове, основните персонажи в гръцкия пантеон.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!