Днес е празникът Свето Преображение на Господа Бога, нашия Спасител Иисус Христос.
Този празник е установен още в първите векове на християнството и напомня едно от най-важните евангелски събития - явяването на Господа в небесна слава пред трима от учениците си. В такава небесна слава, в каквато Го чакаме да дойде при второто пришествие. Според преданието, на този ден Исус Христос доказва на учениците си Петър, Яков и Йоан своя божествен произход.
Вярва се, че в нощта срещу Преображение, също както и на Богоявление, в небето се отваря Божията врата и сам Господ се показва на нея. Само праведният може да види тази врата и каквото си поиска в този миг, Господ ще му го даде.
Приживе Христос често беседвал с учениците си за своите предстоящи страдания, казвал им, че ще бъде убит и на третия ден ще възкръсне. Сърцата на учениците изпълвала скръб, но те пак дълбоко в себе си не вярвали, че това ще се случи.
В 33-тата година от земния си живот, шест дни след беседата с учениците за Своите волни страдания, кръстна смърт и Възкресение, Иисус Христос се преобразил на планина Тавор в Северен Израел пред погледа на трима свои ученици: Петър,Иаков и Иоан - толкова на брой, колкото, според закона се изисквало да се засвидетелства истината. През нощта, изморени от нагорния път, учениците задрямали. Христос, както бил на молитва, се издигнал над земята и засиял в силна светлина. Лицето му заблестяло като слънце, дрехата му станала бяла като сняг. Като свидетели на това от небето се явили Мойсей и пророк Илия - същият този пророк Илия, когото чествахме наскоро и който според писанието също ще слезе от небето при второто пришествие. С тях Христос разговарял за кръстните си страдания и възкресение.
Разказът на светите евангелисти за Христовото Преображение може да се прочете в глава 17 от Евангелието на Матея (Мат.17:1-13), глава 9 от Евангелието на Марко (Марк 9:1-9 и глава 9 от Евангелието на Лука (Лук.9:28-36)
Църквата чества деня на Преображението Господне като спомен за небесната слава и мощ на Спасителя. На този ден вярващите се причестяват след петдневен пост, като в чест на празника се позволява риба. В литургията на българските православни храмове се прибавя специално молитвено песнопение за "Освещаване на гроздето".
Според народните вярвания, от Преображение Господне "лятото се пречупва" и времето се преобръща - върви към есента и студа. Времето се преобразява, водите в изворите и реките изстиват, дните и нощите застудяват и вече не стават за къпане.
На снимката: Икона "Преображение Господне" от църквата "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" в с. Добърско (община Разлог). Има тълкувания, че Иисус Христос е качен на ракета.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!