iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Община Перник намери алтернатива на ТЕЦ-а

Изграждане на пет когенератори с мощност от 30 мегавата са заложени в мащабен проект
 
Община Перник намери алтернатива на ТЕЦ-а. Заради натрупаните проблеми в топлофикационното дружество и реалната опасност то да прекрати дейността си, местната администрация се оказа  принудена да търси решение на проблема с отоплението за 20 000 домакинства, детски градини, училища и болници.
 
Предвижда се изграждането на пет когенератори по 6 мегавата всеки и с обща мощност от 30 мегавата. Инсталираната мощност в ТЕЦ-Перник в настоящия момент е 25 мегавата.
 
Строителството на когенераторите е заложено в мащабен проект, с който Общината кандидатства по програма "ЕЛЕНА" през Европейската инвестиционна банка, обяви пред Общинския съвет кметът Росица Янакиева . Най-напред трябва да бъде одобрен проект за техническа помощ, който е в рамките на 4% от стойността на работи. Ако проектът бъде спечелен, с грантова схема ще бъдат осигурени 90% от средствата за изработване на главния проект.
 
Местоположението на когенераторите е предмет на бъдещо проектиране. При когенерацията едновременно се генерира електричество и топлина. От гледна точка на термодинамиката когенерацията позволява най-ефективното използване на горивата.
 
Заради проблемите в "Топлофикация", на 26 юли 2010 г. Община Перник съвместно със синдикалните организации на "Мини открит въгледобив" и "Топлофикация" изпрати ново сигнално писмо до министерствата на енергитиката и околната среда и водите, с което за пореден път се изразява тревога от рисковете топлоцентралата в Перник да спре.
 
Водени са и разговори със зам-министър Евдокия Манева, каза Росица Янакиева. "Топлофикация Перник" има нужда от компетентната намеса на правителството, заяви кметът. Янакиева също смята, че заради натрупаните сериозни проблеми е реална опасността топлофикационното дружество да прекрати дейността си. Последиците от това ще бъдат изключително неприятни - студени детски грладини, болници, училища и домакинства. Това пък бе повод съветникът от БСП д-р Александър Алексиев да предложи проблемите в предприятието да бъдат разгледани на общо заседание с участието и на областната управа.
Реално Община Перник не би могла да извърши действия, които да доведат до промяна на съществуващата ситуация в ТЕЦ-а, каза Росица Янакиева, припомняйки, че собственик на дружеството на 100% е държавата.
 
С решение 527 от 23 април 2010 г. Общинският съвет в Перник прие декларация, адресирана до министър-председателя,  министрите на икономиката и на околната среда и водите и до главния прокурор, в която изразиха притесненията си за бъдещето на "Топлофикация" и поискаха да бъде потърсена персонална отговорност от лицата, довели дружеството до финансова несъстоятелност. Отговор на декларацията до този момент няма.
 
На 25 юни 2010 г. Общината е пратила друго писмо до изпълнителния директор на "Топлофикация" с копие до МОСВ и МИЕТ, РИОСВ, ОбС и областна администрация, в което изразява безпокойството си от стартиралата наказателна процедура към България от страна на ЕС и което би довело до нежелани последици за гражданите на Перник. Нужна е подкрепа на всяко разумно предложение за решаване проблемите на дружеството, смятат от администрацията.
 
Заради неизпълнени ангажименти на предишни правителства в периода 2003 - 2007 г. "Топлофикация Перник" не е приведена в съответстиве с екологичното законодателство, посочи Росица Янакиева и подчерта, че това доведе до риск от цялостно прекратяване на дейността на дружеството. Последиците от това са 20 000 домакинства без топло, 600 закрити работни места в "Топлофикация" и над 1 000 в "Мини открит въгледобив" и всичко това в условия на текуща икономическа криза.
 
Срокът за изпълнение на условията, установени с издаването на комплексните разрешителни, може да бъде удължен до 13 декември 2014 г., твърди Янакиева. Тя се базира на прилагането на параграф 11 от Закона за опазване на околната среда. С други думи, когато голямата горивна инсталация не изгаря нетни лигнитни въглища и с разрешение на министъра на икономиката или упълномощено от него длъжностно лице, трябва да се компенсира част или изцяло производството от изведените от експлоатация ядрени мощности и когато спазването на срока по алинея 2,3 от 1.12.2007 г. би довело до непреодолими трудности за изпълнение на нейните производствени задължения и поддържане на енергийния баланс на страната, с което няма да бъдат нарушени постигнатите договорености на ЕС./Вяра
 

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.