iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Кой се страхува от цената на газа в Пернишко?

Прекратен преди два дни едноседмичен гладен протест на група синдикалисти против високата цена на газа, 4-часов работен ден, което значи половин заплата, опасност от нови съкращения, искане за по-ниски цени на ток и директни държавни поръчки. Така посрещнаха в министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков във "Радомир Метал индъстрийз" край радомирското село Червена могила. Заводът е част от обиколката на икономическия министър, който в края на миналата седмица посети предприятия в Северна България.
 
В леярския цех няма работници, а в механичния корпус хората на смяна. Двама работници цистят валове, приготвят ги за опаковане преди да ги изпращат за Сърбия. Поръчката е от преди кризата и сега просто довършват. Всички във фирмата работят само по 4 часа, но в този цех са обща смяна. Ще работят две седмици и после ще почиват, а ще дойдат другите им колеги, за да не губят тренинг. Нещата са тревожни. Нови договори и поръчки няма, въпреки многото запитвания. Хората довършват стара започната работа. Бъдещето е неясно.
 
Целта на министъра първоначално беше обявена като лично запознаване на Трайков с проблемите на дружествата след поскъпването на газа от 1 юли с 24.63%, но после се оказа, че е предварително планирана и не е връзка с поскъпването на синьото гориво, ами заради твърдото намерение на правителството догодина до есента да има свободен енергиен пазар.
 
Двете посетени в понеделник предприятия - "Радомир метал индъстрийз" и "Стомана индъстри" са доста различни и по настроение, и по състояние, в което са.
В Червена могила посрещнаха министъра с погача и мед. С него бяха народните представители от Перник Ирена Соколова и Владислав Димитров, областният управител на Перник Иво Петров и неговите замвестници Георги Шарлачки и Радослав Йорданов,  експерти от МИЕТ. След час и половина съвещаване обявиха договореното пред двадесетината журналисти.
 
"Добре е да научаваме какви ще бъдат цените на газа по-отрано, за да може да сключваме дългосрочни договори", поиска собственикът на "Радомир Метал индъстрийз" Пламен Бонев.
 
Той не скри, че съществува възможност предприятието да сключи преки договори с Националната електрическа компания (НЕК), така че да спести пари и да компенсира поскъпването на газа. "Досега работихме с посредници, които допълнително оскъпяваха продукцията ни", допълни Бонев. Той сподели с министъра, че преди години предприятието е изпълнявало държавни поръчки средно за по 20 милиона долара на година за българските енергийни предприятия, а сега работи само инцидентно за различни ТЕЦ-ове.
 
От синдикатите поставиха въпрос за посредниците в поръчките. Изнесен беше случай как не много отдавна получили поръчка за резервна част от Джибути, а след изработването й им съобщили, че трябва да я закарат в държавно българско предприятие на 120 км от Радомир.
 
"Ще направим всичко възможно да задържим работниците, но не знам дали ще успеем", каза Бонев.
 
"Не всичко може да се планира, така че промяната на цените на "Булгаргаз" е нормална", коментира високото поскъпване на газа икономическият министър Трайчо Трайков. Той посъветва ръководството на "Радомир метали индъстрийз" да се опита да постигне конкретни отстъпки при покупката на ток и да се стреми да участва в повече държавни поръчки.
 
Друго решение, за да спестят електрическа енергия, прилагат в "Стомана индъстри", които при възможност работят през нощта, за да използват по-ниската нощна тарифа. "Имаме сключен договор за доставка на ток за шест месеца, а през септември трябва да дадем прогнозните количества на газа, който ще използваме през 2011 г., без дори да знаем какви ще бъдат цените", каза изпълнителният директор на "Стомана индъстри" Емил Живков.
 
Той обясни, че в момента предприятието има поръчки, но разходите за основните енергоресурси - ток и газ, са от 25 до 30% от себестойността на продуктите. Ръководството на предприятието показа на икономическия министър последния си изграден цех, открит преди две години.
 
"Мога да обещая, че няма да допуснем хранилището в Чирен да остане празно и да настъпи газова криза", каза министърът. По думите му от разговорите в структуроопределящите предприятия с голямо енергопотребление се убедил, че колкото се може по-бързо трябва да има свободен енергиен пазар и всички фактори, които определят цената на газа и ел. енергията трябва да са прозрачни.
 
Може би ако това стане няма да има кой да се срахува от цената на газа. Не само в Пернишко.
 

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.