И за пенсиите лъжат! И за изискванията на Европа лъжат! А управителят на НОИ Христина Митрева изнесе неверни данни за болничните, казва синдикалистът.
Валентин Никифоров е роден на 21 септември 1952 г. До 1990 г. е началник ТРЗ, а до 1993 г. - председател на регионалната структура на КНСБ в Перник. От 1995 г. е изпълнителен секретар, а от 2003 г. - зам.-председател на КНСБ и шеф на Националния стачен комитет на синдиката. Има висше икономическо образование. Женен, с един син.
- Г-н Никифоров, няма ли синдикатите да се съгласят все пак с пенсионната реформа и другите промени - нали сме в криза и няма пари?
- Да говорим, че няма пари в България, е лъжа. В България има пари. Валутният борд е гарантиран с над 20 млрд. лв., които са в българска банка в злато, евро и долари. В момента България има 6,3 млрд. излишък, натрупан през годините от всички нас. Това са пари, които не гарантират борда. Санитарният минимум е 4 млрд., за да има стабилитет на здравни, пенсионни системи - да имаме готови пари за черни дни. Искаме останалите 2 млрд. лв. да бъдат вложени така, че да заработи икономиката в България.
- Социалният министър Тотю Младенов, който е бивш синдикалист, ви посъветва да не недоволствате за щяло и не щяло и ви прати да протестирате в Гърция. Преди дни почнахте с "Подкрепа" протести в общинските администрации. Има ли социално напрежение и къде?
- Ние сме български синдикати и ще протестираме и стачкуваме в България, и социалният ни министър трябва да знае, че колегите в Гърция протестират, като защитават 13-та и 14-та заплата и пенсия, а в България защитаваме 12-те работни заплати. Ще дам пример с това, което се случва с актуализацията на бюджет 2010 - орязване на държавната субсидия за общините с 15% средногодишно. При условие, че държавата е делегирала дейности като здравеопазване, отбрана, социална политика, образование и там не може да има намаление, тогава къде? Единствено и само в щатните бройки, т.е. - съкращения на хора и намаляване на доходи. В много кметства почват "челен опит" - работещите да излизат по три дни неплатен отпуск всеки месец до края на годината. Като умножим седем месеца по три дни, значи, че те ще получат една заплата по-малко. При очакването повишение на цената на парното, на тока, на природния газ, което ще повлече доста други цени - от хляба до каквото искате. Това е недопустимо, категорично не го приемаме. Има кризисни общини, където няма възможност да се издържи при това орязване на държавната субсидия и ще мислим какво предстои - общи синдикални действия или пък акции поединично.
- Има ли опасност общини да фалират?
- Не само да фалират, ще се създаде напрежение и трус в системите, които цитирах - най-вече в здравеопазването и образованието. Не приемаме такова механично орязване. Когато през ноември миналата година при подготовката на бюджет 2010 г. заявихме да не се намалява осигурителната тежест с 2%, защото това отвори нова дупка в НОИ от 400 млн. лв., защото НОИ е на практика одържавен и тя трябва да се покрие от републиканския бюджет, не ни чуха. Ако не беше това намаление, сега нямаше да има такова гърчене и орязване на бюджета на общините. Има връзка между тези неща и екипът на Симеон Дянков трябва да отговаря за това, което се случва в момента. Само чрез орязване и с намаляване на държавната субсидия бюджетът на държавата няма да се напълни, не заработи ли икономиката. Естествено, има влияние от общата икономическа криза, но има и доста сериозен български принос. Има фирми, които са си свършили работата, заработили си пари, а не им се плаща поради бюрократични спънки. Напрежение има и заради екоизискванията - в предприсъединителния период преговарящите са записали сроковете 1 януари 2011 и 1 януари 2013 г., така че след 6-7 месеца една голяма част от българската икономика поради това, че не се изпълняват екоизискванията за сероочистки и други, ще трябва да затвори. Потърпевши ще са около 10 000 миньори и около 2400 енергетици, които работят в държавни и частни ТЕЦ-ове.
- Т.е. хвалбите на социалния министър, че безработицата пада, няма да са за дълго?
- Ние сме дали нашите прогнози - около 15% ще бъде безработицата в края на годината. Намалението за 1-2 месеца сега е заради сезонна заетост в туризма, селското стопанство. Като говорим за напрежение - над 450 млн. лв. вече се дължат за работни заплати в България. Основно в строителството - пътно-строителните фирми, където държавата е възложител по отделните проекти. Фирмите от шивашкия бранш и хранително-вкусовата промишленост - също. В "Напоителни системи", която е 100% държавна фирма и има 2300 работещи, последното плащане е 60% от заплатите за март.
- А осигуровките?
- Призовах екипите на г-н Дянков, на управителя на НОИ и на социалния министър най-накрая да изнесат данните колко милиона лева се дължат на НОИ от българския бизнес. По наша информация са няколкостотин милиона. И ако се издължат тези бизнесмени, просто няма да ги има затрудненията, които са в момента в института и няма да се налага да се вземат толкова пари от бюджета на държавата. Настояваме НСИ най-накрая да почне да изнася данните за начислени, но неизплатени заплати. Това не е някаква класифицирана информация.
- Сред тези бизнесмени има ли такива, които държавата толерира?
- За съжаление тази информация е засекретена, защото когато НОИ събираше вземанията, в сайта му можеше да се види кои фирми дължат. В момента това е в НАП, но ние сме поискали от Дянков такава информация. Трябва да се знае кой какво дължи в тази страна. Всички видяхме какво се случи с болничните. Управителят на НОИ Христина Митрева си позволи да изнесе пред НСТС едни данни, които се оказа, че не са верни.
- Кои данни?
- За фалшивите болнични. Оказа се, че част от увеличението на броя на болничните е заради повечето майчинство, дните, които се губят поради майчинство - а те са в общия кюп на болничните. Всеки в България, вярвам, че желае да има повече дечица. А НОИ отчете, че болничните са се увеличили с еди колко си, към 16 млн. лв. в повече - нещо, което се оказа, след като беше проверено, че не е точно така. Затова ние се опънахме и не позволихме да има един ден - първият, в който на човек да не се плаща обезщетение, каквото предложение имаше първоначално. Заявихме, че така тези, които вземат фалшиви болнични, няма да бъдат наказани, а ще бъдат наказани майките. Няма такова чудо - да има ден, в който не се плаща в Централна и Източна Европа и затова постигнахме успех - три дни по 70%, а не първият ден да е нулев.
- Т.е. от злините е избрана по-малката?
- Да, но можеше да не се достига до там. Защото видяхме, че наскоро управляващите се отказаха от две от антикризисните мерки - за облагането на хазарта и на печалбите, от които резултатът е общо 80 млн. лв., а ние говорим за 16 млн. лв. Резерви има в страната. КНСБ настоява за първата антикризисна мярка - държавата да се изплати на бизнеса. Настояваме да има влагане в икономиката на средства, защото се борим за запазване на трайните работни места. За да има повишаване на покупателната способност на населението, държавата да се издължи на фирмите, тези фирми да се разплатят с хората, те ще отидат на пазара да си похарчат парите. Бюджетът на държавата може да се пълни само от работеща икономика, а не от данъците и таксите на населението. Ако се пристъпи към орязване на права и доходи, виждаме какво става и в Румъния, и в Гърция...КНСБ също ще организира своите синдикални членове и симпатизанти за защита на доходите и правата. Това трябва да го знаят всички. Някой да не се залъгва, че синдикатите ще седят мирни и тихи.
- Може ли да се очаква вълна от протести?
- Вълна в момента не може да се очаква, но протести може да има веднага, ако се пристъпи едностранно към повишаване на осигурителния стаж и възрастта за пенсиониране. КНСБ проведе вече допитване до синдикалните членове - 96% от допитаните казаха категорично "Не", защото повишаването на осигурителния стаж с три години е равно на повишаване на пенсионната възраст. Какви са ни аргументите - първо, условията на труд в България не са се подобрили. Когато е горещо, е топло и в халетата, когато е студено, е студено и във вагоно-ремонтните депа...Продължителността на живота на българския мъж е 69 г. - просто е невъзможно повишаването на осигурителния стаж. Когато се заговори за повишаване на възрастта - г-жа Христина Митрева първа лансира тази необходимост, се появиха уважаемите дами и господа от експертния съвет към социалния министър като Иван Нейков, Лидия Шулева и др., които също заявиха позиция за необходимостта от скок на възрастта и стажа. Ние питаме къде бяха всички те, както и ексуправителят на НОИ Йордан Христосков, когато се одържавяваше НОИ? Защо г-н Христосков не си подаде оставката - той трябва да е виждал в следващите години какво ще се случи и да не се свързва името му с това...
Не приемам такива думи от Нейков и други бивши министри, които казват - повишаване на осигурителния стаж и възрастта веднага ще даде възможност да се повишат пенсиите на тези, които получават пенсии сега. Това е лъжа! Да бъдем отговорни, когато говорим, а не да противопоставяме сега получаващите пенсии на тези, които работят в момента. Те са хора, които имат определен принос за това, което в момента е в НОИ. И малко трябва да замълчат от срам. Защо не викаха също така силно, когато КНСБ и КТ "Подкрепа" настояваха да не се намалява осигурителната тежест? В първите антикризисни мерки от октомври 2009 г. беше написано намаляване на вноската с 2%, но разкриване на 150 000 работни места. Искаме бизнесът да ги покаже - веднага и сега. Правителството на Сергей Станишев също намали осигуровката с 4%, по-предишното - с 3%. Значи 9% по 200 млн. лв. всеки процент, това са малко над 1, 780 млрд. лв. дупка в НОИ благодарение на политиците.
И понеже има записано ново намаление, искаме да видим българският бизнес, който дължи на НОИ, имаше данъчно облекчение и сега се оправдава с икономическата криза, колко работни места бяха спасени с тези 400 млн. лв., които не влязоха в НОИ. Да не забравяме, че Иван Нейков - също бивш синдикалист като Тотю Младенов, бе министър на труда, когато се провеждаше най-трудната реформа. Тогава, през 2000 г. се повиши с между 5 и 8 г. пенсионната възраст за българите. И сега на същото това поколение отново повишение ще му дойде много. Г-жа Шулева ни обясняваше как Европа иска да се премахнат класовете за прослужено време. Пък те не се премахнаха и ние сме в Европа. Когато лъжат някои политици, нека се съобразяват, защото сме членове на Европейската конфедерация на профсъюзите /ЕКП/, а тя е партньор на ЕК. Ние пием вода от извора. Да не ни обясняват какво иска Европа. Понеже пък ЕК си даде дългосрочните препоръки до 2050 г. хората да се пенсионират на 67 г. на база анализ с колко ще се повиши продължителността на живота - до 120 г. на сегашното поколение, на 29 септември пред ЕКП организира пред ЕК протестна акция, в която ще участват и синдикалисти от КНСБ.
Интервю на Мария Костова, БЛИЦ
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!