Над 500 руснаци намират спасение в Перник след Октомврийската революция според църковни свидетелсва. Историци говорят за общност от 3 до 5 хиляди емигранти само в Перник.
Документален филм за бялата емиграция в България подготвя продуцентска къща „Про филм". По лентата работи известният документалист Антоний Дончев. На този етап проектът е във фаза на проучване. Екипът вече няколко пъти беше и в Перник.
В началото на 20-те години на миналия век в миьорския град се заселват около 500 руски емигранти, напуснали страната си след Гражданската война в Русия от 1918-1922 година.
Те са предимно офицери и войници от т. нар Бяла гвардия, подгонена и разгромена от червеноармейците. С кораби и по-рядко по суша на големи групи от Русия побягват около 3 милиона човека, които се разселват по всички краища на света. В Перник, където работи успешно държавната каменовъглена мина и дава сигурно препитание те формират значителна земляческа група.
Летописът на храма „Св. Иван Рилски" свидетелства, че са имали трима свои свещеници, четиригласен църковен хор и редовно са се черкували. Когато през 1920 г. била построена и осветена Минната църква от името на руската емиграция е подарена икона на Пресвета Богородица в руски стил, която се пази и до днес. В престолното свето Евангелие в храма се пази лента от някакъв орден, която е принадлежала на протойерей Павел Воронов, свещеник на руското общество в Перник и бивш флотски свещеник в Русия.
В териториалния архив са съхранени значим брой документи, които свидетелстват за активния обществен живот и за създаваните различни дружества по интереси на руските емигранти.
Особено любопитно е, че през 1932г. руски художници от средите на бялата емиграция показват в Перник модерно изкуство. На 10 януари 1932г. в Клуба на руските емигранти в кв. „Хумни дол" бл. 13 е открита първата художествена изложба с участието на Р. Топоров - живопис, А. Черниш - акварел, Б. Корун - декорация и скулптура, А. Тимофеев - портрети, С. Пафчински - карикатури и М. Тепликов - инсталация от кутии от цигари и хартия с наименование „Хвърчащ змей". Изложбата е била значима събитие, защото според свидетелствата в тогавашен вестник тя е била посетена от управата на Мината, кметската управа на Перник и гости от София.
От средите на бялата емиграция произлиза и художникът Владимир Егер, оставил изключителни пейзажи и портрети от стария Перник.
Преди две години по архивна снимка, пазена в Минния музей, потомък на руски емигрант откри дядо си. Потомъкът на бежанци от Украйна дойде в Перник, за да търси корените на своя род. Мъжът идваше от Франция. Преди това дълго е живял в Албания, която напуснал като невъзвращенец.
Вече в напреднала възраст решил да научи повече за предците си. Той знаел, че неговият дядо Леонид Александрович Терентиев в 20-те години на миналия век работил като маркшайдер в пернишката мина. Леонид дошъл от Украйна с група емигранти, подгонени от съветската власт. В онези години в държавните мини в Перник са работили много бивши руски офицери и дворяни, които формирали белогвардейска колония в Перник.
Пришълецът от Франция разказа, че дядо му е бил шляхтич, както тогава се е наричало дворянството. Дошъл в България с т.н. Нансенов паспорт. Терентиев бил изключително красив и спретнат мъж.
Внукът го разпозна на стара фотография, подарена на Минния музей от родственици на Богдан Рибарски от село Студена, който по онова време е бил сред малцината образовани местни специалисти.
Снимката постъпи в архива на музея заедно с част от ръкописите на един от някогашните директори на Мини Перник Георги Коняров. Дарените документи бяха открити случайно в закован сандък в старо мазе. Там са били крити от обиски непосредствено след 9 септември.
Дошлият от Франция белогвардейски потомък открил в София гроба на дядо си и още една негова фотография. Той установил, че лицата на двете снимки съвпадат и че това наистина е Леонид Александрович.
Старата фотография е съхранила лицата на групата маркшайдери. От надписа на гърба се разбира, че е пратена на 12.06.1927 година от Горна Оряховица за спомен. Подписът не се чете.
Уникален руски паметник от онези години се намира в старото гробище на Перник. Постаментът му е около 5-6 метра, намира се на централно място в гробището и може да се разглежда като произведение на изкуството, но е слабо проучен.
В Перник и днес живеят потомци на руските фамилии. Историци твърдят че през 30-те години на миналия век те са били между 3 и 5 хиляди човека. Някои от тях ще застанат пред камерата на Антоний Дончев, за да разкажат за историята на своите предци, допринесли изключително много за градската социокултура на Перник.
Руми Борисова
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!