iPernik.com Новини от Перник за хората и събитията


Заврян зет пребори пернишкия голф с кола амфибия

Юрий със  своя звяр със самолетна перка

Заврян зет от Русия детронира пернишкия голф. Юрий Фурсов си направи сам нов звяр - кола със самолетна перка, която да си кара на улицата и в язовира, по ливади и по лед. На амфибията с въздушна възглавница би завидял дори легендарният Джеймс Бонд, известен с уникалните си играчки.

Всъдеходът на Юрий на практика не познава препятствия. Той се движи на въздушна възглавница, като се вдига на 15 см от земята. Така може да премине както по асфалт и черен път, така и през язовир. Това е единствената машина, с която може да се придвижиш по крехък лед, без да го счупиш и да потънеш, хвали се създателят й. Амфибията вдига около 50 км/ч. "Може и повече, но засега не съм пробвал", признава руснакът. С преработен бракуван мотор "Ямаха" тя има мощност 50 конски сили. Движи се с витло от самолет и единственият кусур, който "баща й" намира, е, че е много шумна.
Юрий е от Воронежка област, но от 1990 г. е пернишки зет. От дългите години в миньорския град вече нищо пернишко не му е чуждо. Опитвал е високите скорости, около него винаги се въртят моторджии. За газенето на правилата на движение нищо не споменава и само може да се гадае дали е изучил и този местен нрав. Факт е обаче, че търсенето на нещо ново и уникално го хвърля в предизвикателството сам да конструира кола, която да върви както по суша, така и по вода. Започва да я майстори през 2003 г. И успява да сглоби първия си модел. Оттогава обаче пет пъти го променя. Сегашният всъдеход е най-добрият, не крие гордостта си братушката.
Лодката е дълга 3 м и тежи около 160 кг
За първи път е пусната в движение през миналия август.
"Идеята сама ме намери", разказва Юрий. Преди години с приятели били на язовир "Лобош" и там попаднали на захвърлена стара машина. Тръпката на изобретател го накарала да разгледа находката и да се опита сам да си направи подобна. "Гледах подобни машини по руските военни предавания. С тях прехвърляха войските от водата на сушата. После изучих заводските производства в САЩ. В тези години обаче нямаше легална информация в интернет. Успяхме обаче да измъкнем чертежи от чужди сайтове, с които да започнем изобретението", разказва Фурсов. С двете си ръце започва да майстори корпуса. За двигателите на всички пробни досега машини и на последния модел му помага Йордан Маринов. Той самият е царят на двигателите в Перник. Пуснал е да летят с негови подобрения десетки мотори.
Първия всъдеход тандемът довършва през 2004 г. Красавицата обаче така и не успяла да потегли. Наложило се да бъде преработена. И така 4-5 пъти. Сегашната лодка на практика е втората работеща. На задната й част има витло, взето от делтапланер което става обаче и за самолет. "Трима души в България имаме такива машини", хвали се Юрий. Много ентусиасти опитват, но се отказват, защото е скъпо удоволствие. "Заех се с това предизвикателство от любов към спорта. Веднъж качиш ли се на такова возило, нищо друго не ти доставя удоволствие", признава пернишкият зет. Зад гъдела на успеха обаче се крият прежалени 20 бона. Горе-долу толкова са похарчили и Юрий и Данчо за материали. Трудът им, както и този на бригадата млади монтьори, е безплатен.
Засега изобретението е само за атракция, признава с горчивина руснакът. На два пъти то е показвано на изложенията в Севлиево. "Караме го на платформа, защото никой няма да го пусне да се движи по магистралите. А и харчи като звяр. Движи се с бензин, но дори показно изкарване от гаража гълта 100 лева за гориво.
Гори 10 литра на час обяснява изобретателят. По пътищата обаче постоянно го спират хора, за да разгледат амфибията. На няколко пъти са ги спирали и полицаи на път за изложенията. Юрий и Данчо приготвят документи за проверка на всяка пусната им палка, а униформените само искали да се снимат с лодката. Подобни машини успешно могат да се използват от Гражданска защита, както се прави в останалите държави. С тях може да се преодолеят терени, пред които джипове и влекачи са безпомощни. В Русия например на няколко пъти са вадили закъсали рибари от плуващи парчета лед. "Готов съм дори да направя нов модел с подобрения, но засега никой не ни е търсил за подобни услуги. Единственото, което може да спре всъдехода, е ронливият сняг, друго не може да му се опре", категоричен е руснакът. Лодката амфибия е подходяща и за екоорганизациите, защото могат да се правят експедиции, без да се унищожават флората и фауната в блатата. Няма перка отдолу, която да наранява рибите и растителността. По форумите има показно как подобна машина минава през щайга с яйца, без да ги счупи Пернишката все още не е подлагана на такъв тест, но със сигурност ще го издържи, твърдят създателите й. Докато службите си надвият масрафа да я ползват, лодката ще се вихри само по изложения. Юрий и Данчо излизат с нея по блатата и язовирите и събират многолюдна тълпа сеирджии. Фурсов вече е част и от регистрирания преди две години клуб "Без стандарт". 14-те членове събират членски внос, но идеята за печалба им е чужда.
Правят обаче уникални събори. На първия в Севлиево дошли около 4 хиляди души. Миналото лято се събрали по-малко, защото изложението съвпаднало с отпускарския сезон и щурма по морето.
Завреният пернишки зет е доволен от живота си в България и не смята да се мести със семейството си в Русия. От няколко години върти успешен бизнес. Сега, в пика на кризата, отваря втори магазин за инструменти и то - със заем. "Правя всичко наопаки, може би затова оцелявам", шегува се братушката. Решил да рискува, като засили бизнеса, въпреки всеобщата стагнация и страха на бизнеса от фалити. Обяснява, че старият му магазин е отеснял за стоката и сега подрежда нов. В него има и работилница за Данчо, където ще се поправят коли и мотори.
Юрий се смее, че е издънката на семейството. Той е от род на учители и лекари и единственият, който, напук на традицията изкарал диплом за висше по физика. В университета се запознал с бъдещата си съпруга Симона, която учила руска филология. "Поне тя ме отсрами пред роднините с даскалската си професия", признава перничанинът с руска кръв. Когато дошъл с нея в миньорския град, започнал работа като шлосер в ТЕЦ-а въпреки висшето си образование. "През 1990 година бе трудно, нямаше много възможности да избираш професия. Можех да стана учител, но нямаше да мога да издържам домочадието със заплатата на преподавател", разказва Юрий. Затова така и не развил знанията си като физик. Не се задържал дълго и пред струга. Две години по-късно сложил главата в торбата и се хвърлил в частния бизнес. Сега храни с него цялото си семейство, а съпругата му помага с купищата документация, които трябва да се попълват постоянно и да се носят по службите. И понеже крушата не пада по-далече от дървото, у дома си има достоен наследник. 14-годишният му син Александър вече майстори собствена триколка. "На етап рамка е, но ще я довърши", пъчи се бащата. Понеже Александър е още малък, Юрий не му позволява да работи на електрически машини и му помага, когато трябва нещо да се отреже или да се заварява. Въпреки че в кръвта на таткото тече моторджийско гориво, синът се държи строго далеч от моторите. "Още му е рано, опасно е", обяснява родителят. Дъщеричката София също пази родовата традиция на татко си и следва медицина. Заради стагнацията обаче все по-рядко отскача до Русия, за да види баба си и дядо си във Воронежка област. За последно Юрий е гостувал на роднините си преди 3 г., и то - сам. "365 евро е само самолетният билет", обяснява пернишкият зет. А в необятната страна са родителите му, брат му и сестра му. Брат му е пенсиониран учител и сега пее в църковен хор. "В Перник ми е супер, отсича Фурсов. Бил съм и по-богат, и по-беден. Тук си построих къща, имам много приятели", обяснява той. Смята, че на друго място в Европа няма да се чувства като у дома си. "Славянската душа е специална, търси си сродна такава.
Българинът може да е мързелив, но не е гадняр
Това е безценно - всеки може и иска да ти помогне. Има и издънки, завличали са ме с пари, но са единични случаи и съм й простил отдавна", размишлява върху нрава ни братушката. Ядосва се и на държавниците. Следи събитията в Русия и не може да се примири, че обществото се разделя постепенно само на две класи - много богати и бедни. Същото наблюдава и у нас. "Част от държавниците забравят, че са слуги на народа, а трябва като добрия фирмаджия да мислят за работниците и да не забравя, че носи отговорност за тях", отсича пернишкият зет. Не приема и победния марш на парите в днешния свят, както и капитализма в сегашния му вид. Отсича, че американският модел не е приложим за славянския манталитет и убива ценностите. Не разбира защо трябва да сме само консуматори с празни души, които нямат куража да преследват мечтите си.

Колите чудо са извън закона

"Бюрократи спират регистрацията на самоделките у нас", оплакаха се Юрий и Данчо Маринов. Всъдеходът им все още е извън закона. "Упрекват ни, че не сме инженери с тапия и че машината не е тествана в ситуация на катастрофа", обяснява Данчо. Той се сблъскал с пречките на закона още преди години, когато си направил собствен джип. След дългото висене пред кабинети на държавни служители, той вдигнал ръце и писал машината внос от Русия. Парадоксално е, че изобретателите ходят до съседските държави като Сърбия и Македония да регистрират колите си, а на наша територия не могат да ги узаконят. "На мен тук ми искаха дори снимки на заварки по джипа", не крие огорчението си пернишкият майстор на двигателите. Да се промени реда е и една от целите на новия клуб "Без стандарт", разказва Юрий Фурсов. Според него и Данчо сегашният вид на технотестовете у нас не вършат работа. "Безбожно скъпи са, а и техниците ти мерят частите с ролетка", негодуват изобретателите. От клуба ще настояват самоделните машини да се регистрират по световните стандарти.
Автор: Анна Георгиева, източник: в. Стандарт

 

 

Снимки

iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!

Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!

Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!

Вход с фейсбук профил:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.