Бенина е станала кукер малко след като проговаря. Още на 2 годинки дебютира на Сурвата в Елов дол, и оттогава не пропуска празник, без да се маскира. За тийнейджърките като нея най-привлекателни са две роли - на звънчарка или на циганка.
С циганите е по-весело, имат си тъпан и оркестър. С тях обикалят два дни и две нощи из околните села на срещи с други кукерски групи. Целият Граовски край се тресе от неспирен карнавал, съпровождан от канска глъч от звънци и полят с обилно количество огнена вода.
В съхранения от незапомнени времена обичай са участвали само мъже. Днес обаче половината от артистите са дами. Някой носят рогати и пернати маски в комплект с тежки чанове. Феминизацията на празника като че ли идва в отговор на друг феномен - мъжете да се маскират като жени.
"В Елов дол не признават Коледа и Нова година, в новогодишната нощ си лягат рано. Никой обаче не мигва на Сурва. Хората цяла година се готвят за празника - репетират сценки и песни, майсторят костюми", обяснява майката на Бенина - Анна Миткова.
Един от най-известните майстори на маски работи в "Пирогов". В свободното си време той обикаля по дворовете и разпитва кой какво животно е заклал. Старателно събира материал за шедьоврите си - козина, рога, копита, пера, клюнове. При украса на маските влизат в употреба и трофеите на ловната дружинка.
Традиционните маскенбали в Пернишко бяха позатихнали през комунизма, но се възродиха в последните години с пълна сила. Дори в села, в които преди не е имало кукери като Витановци, създадоха свои сурвакарски групи, които бързо догонват постиженията на старите майстори. На миналогодишния фест в Перник пък се събра близо 80-хилядна публика. / Стандарт
На снимката: Вместо да се моли, попът псува, пие и гони жените
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!