Когато Ти, Господи, се кръщаваше в Йордан,
откри се поклонението на Св. Троица;
защото гласът на Отца свидетелстваше за Тебе, като Те нарече възлюбен Син;
и Духът във вид на гълъб потвърди верността на словото.
Христе, Боже, Който се яви и просвети света, слава на Тебе”.
На 6 януари Българската православна църква чества Кръщение Господне и Богоявление.
В народната традиция денят е познат като Йордановден - заради реката Йордан, където според библейската легенда е кръстен Нашият Спасител Иисус Христос от светия апостол Йоан Кръстител и Предтеча.
В момента на кръщението небето се отваря и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: "Този е моят възлюбен син, в когото е моето благоволение!". Затова и празникът се нарича Богоявление.
На Богоявление Бог се явил за първи път като Божествена Троица. Бог Отец се явил на човешкия слух, Господ Свети Дух се явил на човешкото зрение, а Бог Син - на осезанието в многогодишното Си общуване с човеците.
Светото евангелие разказва: „Тогава Иисус дохожда от Галилея на Йордан при Йоана, за да се кръсти от него. А Йоан Го възпираше и думаше: аз имам нужда да се кръстя от Тебе, а Ти ли идеш при мене? Но Иисус му отговори и рече: остави сега; защото тъй нам подобава да изпълним всяка правда. Тогава Йоан Го допуска. И като се кръсти, Иисус веднага излезе из водата, и ето, отвориха Му се небесата, и видя Духа Божий да слиза като гълъб и да се спуща върху Него. И ето, глас от небесата, който казваше: Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение. (Мат.3:13-17)
От сутринта свещениците служат т.нар. царски часове и Света Василиева литургия.
Богоявленският празник е свързан с великото водосвещение, което трябва да ни напомня, че при бреговете на река Йордан Бог е обновил чрез вода и Дух нашата овехтяла от греха природа.
В кръщението на Иисус е показана Христовата мисия на света и е посочен пътят на нашето спасение. С потопяването в Йорданските води Господ взе върху Себе Си греховете на човешкия род и умря под неговото бреме, а излизането от водата показва Неговото оживяване, Неговото възкресение.
И в нас трябва да умре чрез светото Кръщение старият греховен и прокълнат човек и да излезем от свещения купел като наново оживели, очистени, обновени и възродени.
След службата в църквата светият Кръст се хвърля във водата, а мъже го изваждат за здраве и сполука.
В повечето пернишки храмове обаче, кръстът се "продава", срещу пари. Свещенослужителите предупреждават да не се наддава особено, но обичаят се е утвърдил и това продължава от години, макар да е спорно според канона.
Миряни предлагат кръста да се хвърля в езерото в парка, както се е и случвало преди много години. По Божията воля и това може да стане.
На Богоявление народът масово намира пътя към храма. Дано да си спомни и задълженията на добрия християнин, приел свето Кръщение по подобие на Спасителя.
Честито да е името на всички, които днес са именници!
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!