Основаният от св. Атанасий през 344г. Чирпански манастир е най-старият в Европа
На 18 януари светата православна Църква почита св. Атанасий Велики.
Честит празник на всички, които носят неговото име!
Свети Атанасий I Велики патриарх Александрийски е египетски богослов и духовник, патриарх на Александрия от 328 до 373 година. Той е един от най-видните богослови и радетели за чистотата на вярата и се приема за първият разпространител в Европа на възникналото в Египет мошашество.
За тези си дела той е възвеличен още от ранното християнство като "Велики". Най-известен е с противопоставянето си на Арий и арианството.
Почитан е от всички християни като светец - от православните, римокатолическите и древноизточните църкви и е смятан за един от значимите християнски водачи от повечето клонове на протестанството.
Светецът се чества на 18-ти януари, Зимния св. Атанас - "Атанасовден", това е датата на последното му завръщане като православен епископ на Александрия след като е бил гонен пет пъти от арианите от епископския си пост, а също и на 2 май - денят на неговата смърт.
Свети Атанасий взема дейно участие през 343-344 г. във втория Вселенски събор, наречен Сердикийски, състоял се в днешна София в старата базилика Св. София и вероятно в манастира, чиито останки са открити над сегашния Южен парк в долната част на ул. „Козяк“ в кв. Лозенец на столицата. На него той страстно защитава църковното учение от тезите на арианството.
В БЪЛГАРИЯ, БЛИЗО ДО ЧИРПАН СЕ НАМИРА НАЙ-СТАРИЯТ ХРИСТИЯНСКИ МАНАСТИР В ЕВРОПА, ОСНОВАН ОТ СВ. АТАНАСИЙ ВЕЛИКИ.
Както е посочено в житието на светеца и е потвърдено от сървеменните научни изследвания пътувайки във връзка със събора светецът спира за известно време край римската пътна станция и крепост на около 30 км от град Верея (дн. Стара Загора). Там той живее в една пещера с извор до нея. Докато е бил на това място св. Атанасий проповядва, лекува и в 344 г. основава първия манастир в Европа до днешното чирпанско село Златна Ливада.
Сега обителта е въстановена и е действащ женски манастир с една от най-обширните нови манастирски сгради в България. Известна е като Златноливаденски (или Чирпански) манастир „Св. Анастасий“.
В своята близо 1 700-годишна история манастирът многократно е разрушаван и съграждан наново. Легендите разказват, че там са се крили Васил Левски и други комити от освободителната борба.
През годините на комунизма, подобно на много манистири в България, светата обител е била превърната в овчарник.
През 80-те години на миналия век по идея на Людмила Живкова е съградена нова, голяма сграда.
Правени са проучвания, които по недвусмислен начин доказват, че това е манастирът, основан от св. Атанасий през 344 г.
Местните хора разказват, че при вземане на важни решения обикновено св. Атанасий ги спохожда на сън, бди над тях и манастира и молитвено се обръща към Бога за Неговото благоволение.
Доказано е, че това е първият християнски манастир по българските земи и най-старият, при това действащ, в Европа ( след ван от "Кандида каса в Шотландия от 360г. и два манастира във Франция основани от св. Мартин през 373 и 375г.) .
През 2003 г. светата обител е посетена от 115 Александрийски патриарх Петрос, който подарява изключително ценна и силна египетска икона на св. Атанасий.
Манастирът е разположен над самото село Златна ливада (близо до Чирпан) на десния бряг на Стара река. В скалите над него има постница - чудотворна дупка, обитавана от самия светия и неговите следовници в дни на пост, молитва и усамотение. От там поклониците минават за здраве и благодат. В близост е и манастирското аязмо с чудодейна благословена вода.
Над манастира се виждат останките на важна крепост, която се е намирала на пътя Константинопол-Сердика.
Потокът от туристи и поклоници е привлечен и от многото легенди за изцеление, и от поколонически и познавателен интерес. Храмовият празник е на 2-ри май и тогава тук се събира хилядно множество.
През миналото лято група поклоници от Перник за Голяма Богородица - 15 август посетиха светата обител.
Виж и галерията.